Anketa: Které fondy jsou vhodné pro agresivní, vyvážené a konzervativní investory?

| Michael Šolín

Investiční web se ve spolupráci s deníkem E15 zeptal čtyř nezávislých finančních poradců, jaké jsou v současné době na trhu nejatraktivnější fondy pro různé typy investorů.

Aleš Tůma

Aleš Tůma, analytik, Partners

Konzervativní investor

Těžko se něco doporučuje paušálně, záleží mimo jiné na investičním horizontu. Na peněžím trhu bych volil především fondy s nízkou nákladovostí, což jsou například AXA CZK Konto nebo fond od ČP Investu.

Vyvážený investor

Z dluhopisových považuji za kvalitní ISČS Sporobond nebo Atlantik Flexibilní (čímž ovšem neřeším načasování investice, přece jen sazby jsou stále velmi nízko, což dluhopisovým investicím nesvědčí). Příliš nedoporučuji různé jednorázové zajištěné fondy – jsou sice hezkou přehlídkou exotických derivátů, přidaná hodnota pro investora je však někdy sporná.

Agresivní investor

Ze stovek dynamických fondů na českém trhu se opravdu těžko dá vypíchnout jediný „nej nej nej“. Dobře diverzifikované dynamické portfolio by nemělo zapomínat na high-yield dluhopisy nebo například na komodity, takže by bylo dobré volit některý ze smíšených fondů. Mezi nimi nemám favorita, takže nebudu nezávislý a doporučím nově zakládané fondy Partners Investiční společnosti, které budou obsahovat všechny základní třídy aktiv.

Tomáš Rampula

Tomáš Rampula, produktový manager, AWD

Konzervativní investor

Pro konzervativního klienta s krátkým investičním horizontem doporučuji peněžní podílové fondy v kombinaci se spořícím účtem. Například Fond peněžního trhu ČP Invest a ING Konto. Pro konzervativního klienta s delším investičním horizontem doporučuji dluhopisový fond v kombinaci s garantovaným produktem, například Conseq Dluhopisový v kombinaci s garantovaným produktem od Volksbank (jsou v CZK, obvykle s vysokou pravděpodobností vyššího zhodnocení).

Vyvážený investor

Pro vyváženého investora doporučuji kombinaci dluhopisového a akciového fondu, například Conseq Dluhopisový, z akciových fondů spíše globálnější fond, například ING Invest World.

Agresivní investor

Pro agresivního investora doporučuji portfolio několika fondů. S globálním zaměřením bych doporučil ING Invest World, se zaměřením na rozvíjející se ekonomiky Templeton Emerging Markets a komoditní fond ING Invest Energy.

reklama
reklama