Německé akcie: Jak na ně přes podílové fondy

| Petr Rozkošný

Německo je v současné době ekonomickým motorem Evropy a po Číně druhým největším světovým vývozcem vůbec. Značka "Made in Germany" má zvuk po celém světě, proč se na tom tedy nepokusit vydělat? Možnosti tu určitě jsou.

Německo však na rozdíl od Číny nevyváží zboží s nízkou přidanou hodnotou, to si vzhledem k výši mezd ani nemůže dovolit, ale produkty strojírenského a chemického průmyslu vyrobené se známou německou precizností. Vždyť jsou to právě německá auta, která patří k těm nejspolehlivějším, německý chemický závod BASF je největší společností chemického průmyslu na světě, pojišťovací skupina Allianz třetí největší pojišťovnou na světě, Deutsche Telekom vlastní podíly v telekomunikačních společnostech v 35 zemích světa apod.

Německé společnosti patří ve svých odvětvích ke globálním lídrům. Těží nejen z růstu německé ekonomiky, ale zprostředkovaně například i z růstu asijských ekonomik, a to jak díky vývozu produktů vyrobených v Německu, tak i z tržeb získaných přímo na cizích trzích. To platí například i pro český T-mobile či mladoboleslavskou Škodu auto.

Největší německé společnosti

Fondů jako šafránu

Byť je Německo druhým největším světovým vývozcem a pátou největší ekonomikou, v oblasti podílových fondů není těch, co investují do německých společností, příliš mnoho.

Ve fondovém vyjádření jsou to pak tři zástupci, a to CS EF Small and Mid Cap Germany (LU0052265898), Parvest Equity Germany (LU0325629656) a BNP Paribas L1 Euqity Germany (LU0377077325).

Západní Evropa prostě není v módě, investičním společnostem se zdají být, byť neoprávněně, atraktivnější země jako Indie (12 podílových fondů), Brazílie (5 fondů) a Čína (12 fondů).

  • 1
  • 2
reklama
reklama