Ohlédnutí za rokem 2011: Defenzivní sektory vítězí

| Komerční sdělení

Rok 2011 se nesl ve znamení značných vln na většině trhů. Tu fyzicky první přineslo ničivé tsunami v Japonsku. Další pak měla na svědomí pokračující dluhová krize v Evropě a s ní spojené otazníky nad záchrannými půjčkami některým evropským státům. Ani postupné snižování ratingu periferních států eurozóny, a také snížení ratingu Spojených států, důvěru investorů v trhy rozhodně nezvýšily.

Ve snaze nalézt bezpečný přístav přesunuli mnozí investoři investice do bezpečnějších vod dluhopisů, respektive dluhopisových fondů. Pro ty byl uplynulý rok poměrně vydařený, alespoň v porovnání s akciemi. Rizikovější instrumenty často zakončily rok se ztrátou.

Vývoj akciových trhů ve světě - prosinec 2011

Mezi ING fondy se přesto do pětice nejúspěšnějších fondů probojovaly dva akciové: ING Zdravotní péče (+6,9 %) a ING Potravin a nápojů (+6,2 %).

Oba investují v rámci tzv. defenzivních sektorů, jejichž výkonnost není tak závislá na vývoji ekonomického cyklu. Hodnota portfolia těchto fondů obvykle kolísá méně, a z toho důvodu jsou určeny konzervativnějším investorům.

Fond ING Zdravotní péče

Tento fond investuje do společností z oborů zdravotnických zařízení a služeb, výzkumu, vývoje, výroby nebo propagace farmaceutických a biotechnologických produktů. V rámci investiční strategie sází na klíčová investiční témata, jako je růst na rozvíjejících se trzích, změny v demografii obyvatelstva, farmaceutické inovace a další.

Při výběru konkrétních akciových titulů si vybírá silné hráče na trhu, společnosti s vysokým inovativním potenciálem i tituly, které jsou podhodnocené kvůli specifickým rizikům. Mezi TOP 10 akcií patří v současné době akcie známých společností, například Johnson & Johnson, Pfizer nebo Novartis.

Zdravotnictví předpovídáme i v blízké budoucnosti pozitivní vývoj. Sektor stále produkuje vysoké výnosy na akcii a cash flow. Navíc firmy v tomto odvětví nabízejí velmi slušný a stabilní dividendový výnos ve srovnání s nízkými úrokovými sazbami, které očekáváme v následujících letech.

  • 1
  • 2
reklama
reklama