Hedgeové fondy prohrávají dokonce i s dluhopisovými konkurenty. Na co investičně vsadit v druhém pololetí?

| redakce

Měly by být těmi nejlepšími z nejlepších. Hedgeové fondy však navzdory tomu, že od nich všichni očekávají, že budou smart money, jsou spíše dumb money. Alespoň to naznačuje jejich letošní (ne)výkonnost. Nedokáží překonat ani fondy amerických státních dluhopisů.

Pokles trhu

Špatná doba pro hedgeové fondy

Letos se hedgeovým fondům jednoduše nedaří. Globálně diverzifikovaný index hedgeových fondů Bank of America Merrill Lynch vynášel v první polovině roku 2012 jen 1,3 %, zatímco S&P 500 8,3 %. Fondy nejenže nedostihly index S&P 500, ale nestíhají držet krok ani s iShares Barclays Treasury Bond, který za stejné období hlásí +6 %.

Fondy, které sázely proti akciím, dopadly nejhůře – klesly o 7,1 %. Za co hedgeoví portfoliomanažeři vybírají tučné poplatky, zůstává velkou neznámou.

Nepřítel číslo jedna: Makroekonomická nejistota

Pokud vybíráte akcie podle fundamentů, musíte se vypořádat s prostředím plným makroekonomických rizik, na což jsme nebyli zvyklí od doby asijské finanční krize.

Další globální úvěrová krize – tentokrát v Evropě – vyvolává určitý druh stádového chování, které hedgeovým fondům komplikuje práci při vyhledávání jednotlivých akcií a jiných aktiv s potenciálem nadvýnosů.

Goldman Sachs (GS) zmiňují ve svém reportu klientům (mezi nimiž jsou i mnohé hedgeové fondy), že korelace mezi jednotlivými akciemi od března výrazně stouply (jejich ceny se vyvíjí podobným směrem). Experti z GS předpokládají, že se tento trend nezmění, což bude hedgeovým fondům nadále "házet klacky pod nohy". Ony tak jen stěží doženou neúspěch z první poloviny roku.

Risk on, risk off: Vítejte v investičním světě RORO Risk on, risk off: Vítejte v investičním světě RORO Řada investičních pravidel se po finanční krizi v roce 2008 otřásla v základech. Analytici HSBC ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama