Portfolio z hedgeových fondů? Větší investiční hloupost nevymyslíte!

| redakce

Investiční teorie se většinou shodují na tom, že je nejlepším zajištěním portfolia diverzifikace. Podle teorie portfolia nemůžete dosáhnout lepších výnosů, pokud budete držet koncentrované portfolio složené jen ze svých oblíbených akcií. Funguje ovšem diverzifikace také v případě hedgeových fondů? Sotva!

Peníze

Díky diverzifikaci se lze vyhnout takzvanému idiosynkratickému riziku (riziku spojenému s výběrem jednotlivých akcií). Následně tedy můžete investovat do akcií, aniž byste disponovali výjimečnými dovednostmi v identifikaci těch nejlepších akcií (stock-pickingu). Stačí natrefit na vhodné indexové fondy.

V současnosti jsou tímto pasivním způsobem investovány miliardy dolarů. Na základě historické výkonnosti akcií (kromě poslední "ztracené dekády") se to jeví jako výhodná strategie.

Hedgeové fondy jsou v průměru v mínusu

Diverzifikace zajistí průměrný výnos, to ano. Ten je ovšem nyní u hedgeových hedgeových fondů záporný. Pokud se tedy budete držet stejné myšlenky, ale portfolio sestavíte především z hedgeových fondů, výsledek vás zřejmě nemile překvapí. Diverzifikace se vyplácí jen za předpokladu, že podkladová aktiva přinášejí v průměru pozitivní výnos. Logické.

Chcete diverzifikovat? Tři věci, které byste měli vědět o korelaci investic

Pokud by byly všechny peníze místo do hedgeových fondů investované do amerických pokladničních poukázek (a to je co říci), investoři by na tom byli lépe. Průměrný hedgeový fond totiž ve vztahu k bezrizikové míře generoval negativní výnos.

Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé Polemika s Billem Grossem podruhé aneb 4 důvody, proč akcie (ještě) nejsou mrtvé Jsem velkým fanouškem Billa Grosse, šéfa největšího dluhopisového fondu na světě PIMCO, ale s tím, ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama