FX / Komodity

Amerika potřebuje stále méně ropy ze zahraničí, dovozy jsou nejnižší za 15 let Amerika potřebuje stále méně ropy ze zahraničí, dovozy jsou nejnižší za 15 let

Spojené státy aktuálně dovážejí nejméně ropy za uplynulých 15 let. Téma energetické nezávislosti v USA rezonuje velice silně, země má velké zásoby břidlicového zemního plynu, navíc se snaží těžit i z dříve nevyužívaných a nově objevených ropných ložisek.

Co rozhoduje o cenách drahých kovů? A které akcie ze současné situace vycházejí vítězně? Co rozhoduje o cenách drahých kovů? A které akcie ze současné situace vycházejí vítězně?

Proč se v posledních týdnech tak daří akciím, a naopak zaostávají drahé kovy? A kterým akciím se aktuálně vede nejlépe? Grafy umějí prozradit mnohé, jen je potřeba číst v těch správných.

Akcie těžařů zlata mohou vystřelit k nebesům, jsou oproti zlatu levnější než po pádu Lehman Brothers Akcie těžařů zlata mohou vystřelit k nebesům, jsou oproti zlatu levnější než po pádu Lehman Brothers

Cena zlata prochází od poloviny roku 2011 konsolidací, drží se tedy v relativně úzkém cenovém pásmu. Akcie těžařů zlata ovšem na tuto skutečnost reagují trvalým cenovým oslabováním. Za poklesem cen akcií těžařů stojí nenaplněná očekávání investorů ohledně generování pozitivního cash flow ze strany těžařských firem.

Globální spotřeba ropy je na rekordu. Brent bude zdražovat Globální spotřeba ropy je na rekordu. Brent bude zdražovat

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena ropy Brent obchodované v Londýně by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 113,5 USD na 120 USD za barel.

Farmáři stárnou, kdo nakrmí Ameriku? Farmáři stárnou, kdo nakrmí Ameriku?

Přesně na to se ve svém ročním výhledu na základě věkové struktury amerických farmářů zeptal Jeff Gundlach, uznávaný investor a šéf společnosti DoubleLine Capital. Je otázka, zda se v USA vzedme vlna zájmu o tento obor (muselo by se to vyplatit více než dovoz obilí a dalších plodin ze zahraničí).

Anketa: Zlato pohledem českých investičních expertů Anketa: Zlato pohledem českých investičních expertů

Dění na finančních trzích řídí centrální bankéři. Jejich opakované likviditní injekce na podporu vyspělých ekonomik povedou podle řady ekonomů časem nevyhnutelně k vyšší inflaci. Nejen dluhopisový guru Bill Gross proto tvrdí, že je pro něj zlato v roce 2013 investicí číslo jedna. Jaké šance dávají zlatu aktuálně čeští tradeři a odborníci na zlato? Bude podle nich pokračovat 12 let trvající nepřetržitý růst ceny zlata? A patří vůbec zlato do investičního portfolia?

Aktuální vývoj cen komodit: Brent odolává tlaku posilujícího dolaru Aktuální vývoj cen komodit: Brent odolává tlaku posilujícího dolaru

Ceny komodit během minulého týdne vesměs klesaly. Investoři totiž po silné lednové rally začali být opatrní kvůli hrozbě konsolidace. I když ekonomická data, zejména čínská, dále svědčí o růstu ekonomiky, celý proces zpomalilo politické riziko spojené se španělským skandálem v politických kruzích a nadcházejícími italskými volbami i napjatá situace okolo takzvaných měnových válek.

Dolar za 150 japonských jenů? Možná hudba blízké budoucnosti Dolar za 150 japonských jenů? Možná hudba blízké budoucnosti

Japonská centrální banka nedávno podle očekávání oznámila, že bude nakupovat více vládního dluhu. Konečný objem není nijak omezen. Japonský jen v posledních týdnech výrazně oslabil vůči americkému dolaru (o více než 15 %). Očekávám, že bude oslabovat dále, za pár let bychom se dokonce mohli dočkat kurzu USD/JPY nad 150.

Zlato před zlomovým rozhodnutím. Na jakou stranu se přidat? Zlato před zlomovým rozhodnutím. Na jakou stranu se přidat?

Vývoj ceny zlata nyní vzbuzuje v investorech velké emoce. Jedni argumentují, že další tištění peněz přinese znehodnocení měn, a hodnota zlata proto bude stoupat. Druzí mluví o tom, že je cena zlata ovlivněna především úrokovými sazbami, které by měly růst, a proto letos čekají pokles.

Nenápadný důkaz toho, jak akcie v posledních týdnech nechávají zlato daleko za sebou Nenápadný důkaz toho, jak akcie v posledních týdnech nechávají zlato daleko za sebou

Akciová rally od začátku roku možná řadu investorů překvapila. Dlouhodobí hráči si ale umějí dávat věci do souvislostí. A jedna zajímavá je právě v posledních týdnech na trzích k vidění.