Nejvyšší čas investovat do komodit

| Tomáš Poděbrad

Pokud se chystáte investovat do komodit, není na to lepší čas, než právě teď. I nadále ovšem platí, nejdůležitějším pro vývoj komodit je americký dolar.

Existují samozřejmě i jiné faktory, které ovlivňují vývoj cen komodit. Jedním z nich je Čína. Ta má nadprůměrnou spotřebu komodit všeho druhu a její poptávka působí tak na vývoj ceny zlata, platiny a dalších. Ale stejně, jako před komoditním boomem v roce 2007, se i nadále vývoj cen komodit řídí především vývojem amerického dolaru.

“Pokud bude i nadále americký dolar vůči nejsilnějším světovým měnám oslabovat, můžeme se dočkat u komodit nevídaného posílení“, tvrdí Gavin Maguire, hlavní analytik v investiční společnosti EHedger.

Vliv dolaru je tak velký, protože všechny komodity jsou obchodovány právě v této měně.

“S podporou FEDu, který nadále poskytuje velmi levné peníze, aby pomohl trhu zpět na výslunní se komoditám daří překonávat ostatní typy investic, jako jsou například akcie“, říká Adam Klopfenstein, stratég u Lind-Waldock.

Největším rizikem pro další vývoj komodit na několik nadcházejících měsíců, je tak bezesporu návrat finančních prostředků do dolaru. Pokud nastane velká korekce na akciových trzích, investoři budou hledat bezpečné útočiště právě v americkém dolaru.

Zlato

Zlato se za několik měsíců dostalo na svá maxima a je těžké uvěřit, že by mohlo šplhat ještě výše. „Není to ničím jiným, než oslabením dolaru. Ten byl po mnoho let pro investory útočištěm před katastrofickým scénářem. Teď ho vystřídalo zlato“, konstatuje Bill Gary, prezident Commodity Information Systems.

Dalším faktorem, který může v dalších měsících ovlivnit vývoj ceny zlata je nový rok v Číně a svatební sezóna v Indii. Zlato je totiž v těchto zemích velice populárním dárkem právě a objem prodejů zlata se vždy několikanásobně zvýší.

Ropa

Ropa je příkladem toho, jak se může nějaká komodita vyhoupnout právě v závislosti na oslabujícím dolaru. Podle odborníků se cena ropy může během roku 2010 podívat přes 100 dolarů za barel. Poptávka po ropě se zvyšuje především v Asii a po tom, co překonala Evropu, by měla do konce roku 2012 v poptávce předehnat i Spojené státy.

Zemní plyn

Plyn nezažil tak mocnou rally, jako jiné komodity a to mu může uškodit. Pokud totiž nastane propad na akciových trzích a investoři se vrátí zpět k dolaru, komodity, které tolik nestoupaly, to ucítí jako první.

I když se plyn v prudkém růstu trochu opozdil, přeci jen roste a to především díky počasí. Pokud se ale tuto zimu neochladí víc, než se očekává, ceny plynu budou muset jít dolů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama