Jak investovat do zlata

| Vladimír Hobza

Zlato nepřestává lidi udivovat. Dealeři prodávají ve velkých objemech zlaté cihly, mince a šperky, zatímco lidé investují v rekordním počtu do burzovně obchodovaných fondů se zlatem.

Existuje mnoho způsobů, ze kterých lze vybrat: některé zahrnují nákup skutečného zlata v různých formách – cihly, mince, šperky. Zatímco jiné nevyžadují, abyste si doma budovali vlastní trezor, stačí si koupit jen cenný papír, jehož cena se odvíjí od ceny zlata.

Při této volbě je nutno zvážit několik faktorů. Především jak přesně odráží investice ceny skutečného zlata, jaká má rizika, náklady a případně i otázky týkající se zabezpečení.

„Neexistuje žádná nejlepší metoda jak držet drahé kovy. „Každý zákazník má rozdílné požadavky,“ říká Tony Baier ze společnosti Baier & Co, distributora zlatých cihel.

Na základě informací od distributorů a od World Gold Council zde uvedu jednotlivé výhody a nevýhody investování do zlata a vztah k výše zmíněným faktorům.

Je také důležité zmínit, že zlato se obchoduje v amerických dolarech, což představuje měnové riziko pro ty, kteří si jej koupí v jiné měně. Tento nepříznivý jev nastane, když začne hodnota dolaru klesat, říká Stephan Mueller, který spravuje Julius Baer Physical Gold fund.

Dále uvádí, že například investoři, kteří investovali do zlata ve švýcarských francích, ztratili v roce 2008 od konce října do konce prosince 13% hodnoty, jako důsledek měnových fluktuací.

zlaté cihly

1) Zlato ve fyzické formě

zlaté Cihly a mince

Všechny výrobky z drahých kovů se obchodují s určitou prémií k tržním cenám daného kovu; tedy s určitým „příplatkem“ nad cenu samotného kovu. Tony Baier dodává, že důsledkem silné poptávky za poslední jeden až dva roky vzrostly prémie u mincí na rekordní úrovně.

Co se týče váhy, jsou prémie u zlatých cihel daleko nižší, než u mincí, což ze zlatých cihel tvoří lepší nástroj pro investory. Nižší prémie větších cihel odráží nižší výrobní náklady, ačkoliv nenabízejí tak velkou flexibilitu při prodeji investice po částech.

Investiční mince jsou legálním platidlem v zemi, kde byly vyraženy. Jejich tržní cena se skládá z ceny čistého zlata, které obsahují plus prémie, která se liší u jednotlivých prodejců.

Výhody: Perfektně odráží tržní vývoj ceny zlata. Pro soukromé investory je dostupné zlato i v malých dávkách (například 5g zlata stojí přibližně 4000 Kč). Když zlato fyzicky vlastníte nenesete žádné riziko cizích stran a nemusíte se na nikoho jiného spoléhat.

Nevýhody: Výrobní náklady mohou přidat asi 15% k ceně čistého zlata. Dále musíte zajistit bezpečný transport od prodejce, místo, kde budete zlato skladovat a případně i pojistné, což vše představuje dodatečné náklady. Je také nemožné prodat například půl cihly nebo mince.

  • 1
  • 2
reklama
reklama