Ropa uvězněná uvnitř pásma, býci se přetlačují s medvědy.

| Ole S. Hansen

Obchodníci s komoditami se po celý týden nadále vyrovnávali s trhem tlačeným protichůdnými faktory střídavě oběma směry.

Říká se, že ceny na akciovém trhu jsou momentálně založeny na nebetyčném optimismu, takže naplnit očekávání ohledně růstu výnosů, HDP i příjmů bude možné pouze za předpokladu výrazného zlepšení fundamentálních ukazatelů.

Nejstrmější vzestup trhu od roku 1938 dosáhl neuvěřitelného momenta, což naznačuje potenciál pro další nárůst, nicméně obezřetnost je namístě. Obzvláště s ohledem na několik posledních týdnů, během nichž se nepodařilo výrazněji prolomit hranici 1000 USD na indexu S&P 500.

Po nejstrmějším propadu indexu spotřebitelských cen v USA za posledních 60 let se objevily obavy z deflace. Pro mnohé bude i nadále tématem strach z budoucí inflace, ta se však prozatím odsouvá stále více do pozadí.

Ceny ropy

Vývoj ceny ropy WTI

Ropa znovu nedokázala vystoupat na nové maximum nad 73 USD navzdory pomoci oslabeného dolaru a navzdory zprávám, že Německo a Francie ve druhém čtvrtletí překonaly recesi.

Čínský akciový trh ztratil 6,5 %, což představuje již více než desetiprocentní propad oproti poslednímu maximu. Jde o nejhorší pokles od února, který přišel poté, co Čína naznačila, že stimulační balíček nebude postačovat na vyrovnání ekonomických dopadů zhoršujícího se vývozu.

Na pozadí těchto událostí ropa celý týden oscilovala ve vymezeném pásmu, až nakonec v pátek ke konci obchodování zaznamenala určité oslabení, které by mohlo naznačit další pokles v krátkodobém výhledu. Zdá se, že až do pátku měla ropa všechny příležitosti dosáhnout nových maxim, ale když k tomu nedošlo, byli obchodníci nuceni upravit své pozice.

Se spreadem přes 2 USD nedosáhla zářijová ropa hodnot říjnových kontraktů. To by mohlo být jednoduše výsledkem měsíčního přerolování výlučně dlouhých fondů, nicméně také vyšší nabídka bude mít s blížícím se datem expirace 20. srpna svůj vliv.

Technicky vzato obchodování zářijové ropy v pásmu 63,00 až 72,60 USD s pátečním prolomením pod 68,70 signalizuje další oslabení směrem k dolní hranici pásma. Pod ní je třeba pečlivě sledovat vysoce důležitou podporu z června na úrovni 59,30 USD. Shora zřejmě drží strop na 72,60 USD, nad nímž je pak letošní maximum na 74,66 USD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama