Hedgové fondy vsází na plyn

| redakce

Hedgové fondy dělají milionové sázky na to, že se cena zemního plynu do letošní zimy ztrojnásobí.

Minulý týden jeden z nejmenovaných hedgových fondů utratil miliony dolarů za právo nákupu zemního plynu za 10 USD, s dodáním v lednu a březnu příštího roku i přes to, že aktuální spotová cena (pozn. s okamžitým dodáním) je jen lehce nad třemi dolary.

Zemní plyn

„Je to velká býčí spekulace, kterou jsme na komoditním trhu už dlouho neviděli“, popisuje tuto sázku Raymond Carbone, jehož firma Paramount Options obchoduje na newyorské komoditní a opční burze. „ Takový obchod prostě mezi opcemi nelze přehlédnout“.

Nákup opcí se v hodně směrech podobá nákupu loterijních tiketů, protože stojí málo a mají potenciál případné vysoké výhry v případě, že cena plynu skutečně vystřelí nahoru.

Vývoj ceny zemního plynu

Cena zemního plynu se minulý týden pohybovala okolo 3 USD za mBtu, což je nejnižší hodnota za posledních sedm let. Důvodem poklesu na současné hodnoty jsou velké zásoby. S příchodem ekonomického oživení a omezováním těžby by se situace mohla rychle změnit.

Těžba zemního plynu se podle analytika Bena Delle z Bernstein Research v letošním roce snížila ve Spojených státech o třicet procent, což jen největší pokles v historii.

  • 1
  • 2
reklama
reklama