Růst mědi se jen tak nezastaví

| redakce

Cena mědi s okamžitým dodáním se od začátku roku zdvojnásobila na 6000 USD za tunu. Vývoj cen termínových kontraktů na tento průmyslový kov zaznamenal daleko dramatičtější pohyby.

Kurz mědi

Měď se obchoduje mimo jiné na londýnské komoditní burze The London Metal Exchange, na které obchodníci také uzavírají velmi rozšíření „63 měsíční termínový kontrakt“. Jeho cena se dostala až na 5861 USD za tunu, což už není daleko k historickým maxim, které dosáhla měď v květnu minulého roku.

Ačkoliv nejsou dlouhodobé termínové obchody (forwards) úplně věrohodným indikátorem budoucího vývoje průmyslových kovů, tak se analytici domnívají, že je to minimálně určité vodítko k aktuální tržní psychologii na trhu s mědí.

Býčí nálada na trhu s mědí

„Růstová fáze na cenách mědi ještě zdaleka neskončila“, tvrdí Max Layton, analytik průmyslových kovů z banky Macquarie.

Také komoditní analytici Citigroup věří, že nynější růst mědi bude vzhledem k globálnímu ekonomickému oživení pokračovat. „Středně a dlouhodobé fundamenty na trhu s mědí budu ovlivňovány stranou nabídky této komodity“, uvádí aktuální analýza Citigroup.

Růst ceny dlouhodobých kontraktů mědi, odrazuje producenty od toho, aby prodávali. Místo toho čekají na vyšší ceny. Aktuální vývoj je také přiživován nákupy hedgových fondů, kteří spekulují na tento nesoulad v nabídce a poptávce. Právě tyto faktory, jsou podle analytiků tahouny současného i budoucího růstu tohoto červeného kovu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama