Vývoj koruny v červenci 2009

| redakce

Přehled vývoje české koruny vůči euru a dolaru.

CZK/EUR - červenec 2009

Volatilita se v červenci na devizovém trhu opět zvýšila. Během první poloviny měsíce jsme viděli korunu pohybující se blízko hranice 26,00 CZK/EUR. Ve druhé půlce měsíce však koruna výrazně posilovala. Během týdne se dostala z hladiny 26,00 CZK/EUR až pod 25,50 CZK/EUR, kde se s menšími výkyvy udržuje až do konce měsíce.

Na výrazném posílení koruny se pravděpodobně podepsala výsledková sezóna v USA, kde jsme se dočkali pozitivních dat. Dále technické obchodování, kdy institucionální investoři zavírali své pozice u spekulací na oslabení české koruny. Posílení koruny není důsledkem změny makroekonomického rámce, zveřejněná data z české ekonomiky zatím o zvratu k lepšímu nesvědčí.

Vývoj za posledních 12 měsíců

CZK/EUR za poslední rok

Vývoj za měsíc červenec

CZK/EUR za červenec

CZK/EUR – výhled na nejbližší měsíce

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících nevylučujeme další vlnu oslabení, která by však neměla dosahovat razance únorových hladin kolem 29,50 CZK/EUR. Očekáváme ještě oslabení přes hladinu 26,50 CZK/EUR.

Existuje však i riziko, že koruna více než na fundamenty ekonomiky bude reagovat na růst či pokles rizikové averze na trzích. Budeme-li svědky, že indikátory budoucího vývoje světové ekonomiky budou dále naznačovat oživení, nedá se vyloučit rostoucí apetit investorů po rizikovějších aktivech, mezi které se koruna řadí, a její udržení se na silnějších hodnotách.

CZK/EUR – výhled do konce roku

Vzhledem ke globálnímu vývoji nečekáme, že by se česká ekonomika odrazila ode dna dříve než na konci tohoto roku. Předpokládáme návrat k hodnotám kolem 25,00 CZK/EUR nejdříve začátkem roku 2010, kdy by již mohly být vidět náznaky oživení.

  • 1
  • 2
reklama
reklama