Dolar v nebezpečí

| Vladimír Hobza

Negativní komentáře od Warenna Buffeta a největšího dluhopisového fondu Pimco zvýšily nervozitu na měnovém trhu. Co by si investoři měli uvědomit o dolaru ?

Zprávy o pádu dolaru se mohou jevit jako předčasné, přesto je dobré se nad touto otázkou pozastavit, když i jedni z nejvlivnějších světových investorů varují před jeho propadem.

Warren Buffet varoval 19. srpna v New York Times, že vládní dluh může proměnit americkou ekonomiku v ekonomiku „banánových republik.“ Záplava natištěných peněz a kroky Obamovy administrativy mohou být, dle Buffeta, nezbytné pro oživení oslabené ekonomiky. Zároveň ale dodává, že vláda bude muset v budoucnu kontrolovat svůj dluh, jinak musí čelit jeho následkům. Buffet napsal, že osud dolaru je především v rukou Kongresu.

Také vrchní představitel největšího dluhopisového fondu Pinco, Mohamed El-Erian, se vyjádřil, že dolar rozhodně oslabí.

Dolar v roli bezpečného přístavu

Problém odhadu vývoje měn spočívá ve velké nepředvídatelnosti vývoje měnového trhu. Vyžaduje předvídání vývoje ekonomik, obchodních a kapitálových toků, politiky, tržní psychologie – a to vše v globálním měřítku.

Například dolar prudce vzrostl na podzim loňského roku, protože v něm investoři viděli záchranu jako v jedné z nejsilnějších světových měn. Ekonomické fundamenty přitom nehrály žádnou roli. Paradoxně to bylo způsobeno finanční krizí vzniklou v Americe, která vedla investory k přelivu jejich investic do amerických dolarů.

Těžká doba pro prognózy

V současnosti je tvorba prognóz velmi obtížná „Ještě jsem nezažil dobu, kdy byly tak rozdílné odhady na vývoj ukazatelů globální ekonomiky,“ říká Gilles C. Gordon, vedoucí investor Cogo Wolf Asset Management.

Například zmiňuje odhady kurzu amerického dolaru k euru. Ke dni 20. srpna byl kurz na úrovni 1,43 USD/EUR. Někteří významní komentátoři předvídají, že kurz bude do konce roku 1,12 USD/EUR, zatímco jiní očekávají až 1,60 USD/EUR.

aktuální kurz EUR/USD

Finanční krize zůstává stále divokou kartou a dokáže měnami pořádně zamíchat. „Dolar je stále vnímán jako bezpečný přístav a roste především ve dnech, kdy jsou investoři nervózní a když akciové trhy padají,“ dodává analytička Jessica Hoversteinová z fondu MF Global.

Útěk k dolaru během finanční krize naznačil, že v současné době neexistuje k dolaru, jako ke světově nejvýznamnější měně, žádná jiná alternativa.

  • 1
  • 2
reklama
reklama