Ropa se stále pohybuje v úzkém pásmu i přes oslabující dolar

| Ole S. Hansen

Hlavní hnací silou komoditních trhů byl opět dolar, který dosáhl nového minima roku 2009 vůči Euru, a index S&P 500, který dosáhl nové maximum v roce 2009.

Návrat k riziku

Jeden rok od pádu banky Lehman je trh plný toho, co postrádal před rokem, likvidity. Tato likvidita nadále hledá investiční příležitosti a minulý týden napomohla poklesu dolaru, když si komodity a měny s vyšším rizikem zajistily dobré zisky. V tomto prostředí upřednostňujícím riziko dosáhly také akciové trhy na nová maxima. Navíc pozorujeme zvýšenou aktivitu na poli fůzí a akvizic.

Ropa

Přes to všechno, i s pomocí býčí (růstové) nálady na ostatních komoditách se ropě nepodařilo dostat se ze svého tři měsíce starého pásma. Týden skončila relativně slabě. Při pátečních cenových pohybech ztratila 5,5 % během posledních několika hodin obchodování. Hlavním důvodem prodejů bylo zklamání, že se těmto pozitivním faktorům nepodařilo dostat trh výše.

Obchodování v pásmu bylo v uplynulých třech měsících oblíbenou strategií a vypadá to, že to bude ještě chvíli pokračovat. To vede k tomu, že futurem kontrakty s dodáním v říjnu se pohybují mezi 66,50 USD a 75,25 USD. Další resistence se nachází na 72,90 USD. Propad ceny pod 66,50 USD by mohl vést k poklesu až na cenu 64,70 USD.

Zásoby klesají

Nadále pokračuje snižování globálních zásob. Organizace OPEC nezměnila svoje produkční cíle a vyjádřila spokojení se současnými cenovými úrovněmi. To nenaznačuje, že by v příštích několika měsících měly ceny stoupnout a stále se obáváme, že samotné oživení, ke kterému dochází hlavně v zemích BRIC, nebude schopné podpořit cenové oživení.

Zemní plyn

Zemní plyn

Zemní plyn se vrátil zpět na původní ceny po té, co u říjnových kontraktů došlo k 50% poklesu z 4,42 USD na 2,41 USD. Na úrovni 3,42 USD došlo totiž k další vlně prodejů. Obchodníci zaujali pozice krátce před rolováním long fondů, které začíná 14. září. Musí se snažit získat krytí, když ve čtvrtek došlo k silnému oživení trhu poté, co týdenní data o zásobách ukázala, že nárůst zásob je nižší než očekávaný. Toto vyčištění vedlo k tomu, že je nyní trh opět vystaven poklesu, protože tento týden zasáhnou trh rolování a přímé odprodeje.

  • 1
  • 2
reklama
reklama