Bude stříbro "novým zlatem"?

| Vladimír Hobza

Mnoho let lákalo spotřebitele a investory zlato. Ale trvale vysoké ceny zlata by mohly vést k přehodnocení potenciálu stříbra, jako materiálu na výrobu šperků a uchovatele hodnoty.

Stříbrné cihly

Náznaky stabilizace ekonomického propadu by mohly pomoci stříbru, aby svou výnosností překonávalo zlato. Debata o relativním přínosu zlata a stříbra začala, když Indie, jako největší spotřebitel zlata, tento drahý kov v únoru a březnu vůbec neimportovala. Dokonce by se mohla stát i exportérem.

„V Indii je mnoho lidí, kteří si mohou dovolit jen stříbro a mnoho takových, kteří si kupují jen zlato. Ale také je mnoho váhajících, kteří se rozhodují mezi zlatem a stříbrem,“ říká Ashok Shah, vedoucí investor z London & Capital.

Podobný jev se patrně začne objevovat i v jiných zemích. S rostoucí nezaměstnaností se snižují mzdy a potenciální zvýšení daní se projeví ve slabších spotřebitelských výdajích.

Zlato slouží k zajištění v obdobích nejistoty. Na vrcholu bankovní krize, 20. února, přelétla jeho cena 1000 dolarů za unci – na své 11 měsíční maximum.

V dubnu pak cena spadla o 13 procent na 875 USD za unci a cena stříbra o 16 procent na přibližně 12,20 USD za unci – v porovnání s nejvyššími hodnotami v únoru.

Eugen Weinberg, analytik z Commerzbank říká, že stříbro bylo v posledních 30 letech slabým protějškem zlata. „V první polovině minulého století hrálo zlato a stříbro podobnou roli, co se týče prostředku směny a role bezpečného přístavu.“

Měřítkem hodnoty může být porovnání cen zlata k cenám stříbra. To bylo v minulém století nejníže i na úrovni 14, v porovnání se současnými úrovněmi okolo 70. To by naznačovalo, že zlato je nyní nadhodnocené.

Zároveň E. Weinberg dodává, že poměr hodnot by se v střednědobém horizontu měl pohybovat mezi 40 a 50. „Lidé, kteří si nemohou dovolit zlaté šperky, si budou kupovat stříbro.“

reklama
reklama