Zlato: nezničitelný kov

| Marcela Žáková

Cena zlata opět pokořila hranici 1000 dolarů za unci. Protože základní měnou pro stanovení ceny je americký dolar, cena při jeho oslabování zpravidla roste. Navíc rostoucí riziko inflace zvyšuje poptávku po tomto „bezpečném přístavu“. Zlato je také technický kov a obrovské množství leží „na skladech“ centrálních bank. Kupní síla zlata se však vyvíjí jinak.

Archeologové vyzkoumali, že se v Egyptě těžilo zlato již 2000 let před naším letopočtem. První zlaté mince nechal zhotovit král Lydie Croesus v 6. století před naším letopočtem. Žlutý kov má vysokou hustotu a nevadí mu vzduch, vlhkost, horko a většina rozpouštědel.

Kupní síla zlata v Anglii

Využití

Zlato se dá dobře zpracovávat a výborně vede elektrický proud i teplo, což jsou vlastnosti, díky nimž se stal tento vzácný žlutý kov důležitou surovinou v průmyslu, nejvíce v oblasti elektrotechniky.

Další důležitou odvětvím, v němž se používá zlato již 3000 let, je zubní technika. Ovšem s velkým odstupem je nejvýznamnějším použití zlata (75%) v klenotnictví.

Kupní síla zlata v USA

Cena

Zlato se těží na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy (zde je těžba zakázána), přičemž jižní Afrika je s podílem 16% hlavním producentem. Dále se na trhu podílí USA (především Nevada) 12%, Austrálie 11%, Rusko má tržní podíl 6,2% a Kanada 5,8%.

Ovšem vzhledem k tomu, že je zlato prakticky nezničitelné, stále znovu se používá ten samý kov, který byl vytěžen v dobách minulých. Základem ceny zlata jsou náklady na těžbu a ty stoupají, protože zásoby leží stále hlouběji.. Klesá-li cena zlata, producenti uzavřou doly s nejvyššími náklady a tím se opět sníží množství těžby (které vede k růstu ceny).

  • 1
  • 2
reklama
reklama