Má investice do zemního plynu perspektivu?

| Jan Kaška

Cena zemního plynu je v poměru k ropě na minimech. Aktuální situace na trhu ale podle mého názoru pro nové investice příliš vhodná není.

V posledních týdnech zažíváme extrémní pohyby na cenách zemního plynu a ropě. Zatímco ropa od začátku roku svoji cenu téměř zdvojnásobila, zemní plyn se obchoduje na polovině své lednové hodnoty.

Zásoby zemního plynu v USA

Cena ropy vůči zemnímu plynu je dnes o 150% větší než historický průměr. Neměli by tedy všichni spalovat zemní plyn jako o závod a nechat ropu ležet v zásobnících? Podívejme se na důvody současné situace a investiční závěry:

1. Nadbytek zemního plynu

Zemní plyn je surovina, která primárně slouží pro energetické účely, tj. spalování na teplo a energickou energii. Spotřeba plynu má velice cyklickou povahu, v zimních měsících se během topné sezóny spotřebuje cca 2,5 mld. kubických stop, o celou miliardu více než ve zbytku roku.

Ceny futures kontraktů na zemní plyn

A zde je zakopaný kámen úrazu. V současné době je celkový objem zásobníků zemního plynu v USA odhadován na 3.800 - 4.000 miliard kubických stop. Pokud budou růst zásoby průměrným tempem jako v minulých pěti letech, lze očekávat, že zásoby na začátku topné sezóny dosáhnou zhruba 3.850 miliard kubických stop a zemní plyn nebude kde skladovat. Již jednou se v historii stalo, že těžaři rozdávali zemní plyn zadarmo.

Z tohoto důvodu je zemní plyn v silném kontangu. Zatímco spotová cena se v USD/MMBtu pohybuje okolo 2.843, prosincový kontrakt je k mání za 5.047. Jelikož zemní plyn se na burze obchoduje pomocí futures, k ziskovému uzavření prosincové příkladové pozice je zapotřebí cena vyšší než 5.047.

A tato platí i obecně pro investování pomocí ETF, jelikož ty také v v rámci své obchodní strategie kupují a prodávají futures.

Prémie ETF vůči čisté hodnotě aktiv

Další důležitou poznámkou, kterou je třeba v rámci ETF zmínit, je poměr ceny k čisté hodnotě aktiv. UNG (ETF reflektující zemní plyn) se nyní obchoduje o 16,4% dráže než je hodnota jeho čistých aktiv. Pokud tedy dnes drží toto ETF říjnové futures v ceně 3.206, pak z důvodu této prémie efektivně nakupujete říjnové kontrakty v ceně 3,732.

Jak tento výše uvedený nepoměr vznikl? Stále více kupců se snaží získat expozici na zemní plyn, ale ETF už nemůže vydávat nové akcie, aby tuto poptávku pokrylo, neboť velikost tohoto fondu už překračuje 50% fyzicky obchodovaných kontraktů na celé burze.

reklama
reklama