14. března 2011: Den, kdy se vzbouří Saúdi

| redakce

Pozornost investorů se tento týden budu ubírat k Saúdské Arábii, kde byla prostřednictvím Facebooku svolána na 14. března velká protivládní demonstrace. Co od ní můžeme očekávat, jak ovlivní kapitálové a komoditní trhy a jaká je zrovna v království nálada?

Saúdský král Abdalláh bin Abdul-Azíz

Demonstrace by neměla být jediná, podle informací z Facebooku by další měla proběhnout 20. března. Té pondělní (pozn. původně plánovaná na tento pátek) by se mělo zúčastnit až 17 tisíc lidí.

Protesty nebudou mít s velkou pravděpodobností podobný průběh jako v Libyi nebo Egyptě, protože požadavky protestujících nejsou až tak ambiciózní. Nikdo "zatím" například nechce svrhnout krále.

Hlavním požadavkem protestujících jsou svobodné volby na vyšší vládní pozice a celkově vyšší podíl obyvatelstva na státním rozhodování.

Centry protestů se mají stát hlavní město Rijád se 4 miliony obyvatel a Džidda (2 miliony). Šíitská menšina, která většinou obývá na ropu bohaté východní provincie, bude nejspíš svolávat své vlastní demonstrace.

Saúdská Arábie před týdnem slíbila 37 miliard USD, kterými chce "uplatit" obyvatelstvo od možných rebelií. Kromě toho přislíbila zvýšit plat všem státním zaměstnancům o 15 procent jako kompenzaci růstu cen. Nakonec chce i propustit některé vězně.

Zda bude "rozhazování dolarů po ulicích" stačit, ukáže čas, ale vzhledem k tomu, že je 60 procent osmnáctimilionové populace mladší třiceti let, zřejmě to bude málo.

  • 1
  • 2
reklama
reklama