FX

Dolar za 150 japonských jenů? Možná hudba blízké budoucnosti Dolar za 150 japonských jenů? Možná hudba blízké budoucnosti

Japonská centrální banka nedávno podle očekávání oznámila, že bude nakupovat více vládního dluhu. Konečný objem není nijak omezen. Japonský jen v posledních týdnech výrazně oslabil vůči americkému dolaru (o více než 15 %). Očekávám, že bude oslabovat dále, za pár let bychom se dokonce mohli dočkat kurzu USD/JPY nad 150.

FX: Přijde po klidu bouře? Pokud ano, vsaďte na měny mladých ekonomik FX: Přijde po klidu bouře? Pokud ano, vsaďte na měny mladých ekonomik

Stabilita na měnových trzích dosahuje úrovní, které byly naposled viděny před vypuknutím krize v roce 2007. Jde o ticho před bouří? Kterých měn by se to mělo potenciální riziko nejvíce týkat?

Zprávy z bojiště: Silné euro je prvním raněným v měnové válce Zprávy z bojiště: Silné euro je prvním raněným v měnové válce

Před rokem to bylo s evropskou společnou měnou hodně nahnuté – spekulace o rozpadu měnové unie a zániku společné měny byly denním chlebem v médiích i na poradách analytických oddělení. Zatímco eurozóna je stále kompletní, tématem číslo jedna jsou takzvané měnové války. A z bojiště chodí první znepokojivé zprávy, pro euro hodně špatné.

Dolar a mladé trhy: Korelace s nejasným výsledkem pro akcie Dolar a mladé trhy: Korelace s nejasným výsledkem pro akcie

Podle některých analytiků začíná korelace světových trhů v letošním roce slábnout. Nepochybně se například začal vyčleňovat japonský jen, který čelí frontálnímu útoku japonské vlády a centrální banky. Ale pokud jde o americký dolar a riziko, korelace je stále jasně patrná, i když možná trochu překvapivá.

FX výhled pro důležité měnové páry FX výhled pro důležité měnové páry

Euro, dolar, koruna a další měny ve výhledu analytiků z GE Money Bank.

Jak se zajistit proti možným zásahům ČNB na měnovém trhu? Jak se zajistit proti možným zásahům ČNB na měnovém trhu?

Co lze čekat od české koruny v letošním roce a jak se proti případným zásahům ČNB na měnovém trhu zajistit? Odpovědí mohou být takzvané forwardy. Jak vlastně fungují a pro koho jsou vhodné? A kde takové nástroje lze pořídit? Investorům radí investiční stratég z České spořitelny Miroslav Plojhar.

ČR, Maďarsko a Polsko: Výhled na rok 2013 ČR, Maďarsko a Polsko: Výhled na rok 2013

Výhled pro ekonomiky České republiky, Maďarska a Polska a jejich měny podle analytiků společnosti Bossa.

Short EUR/CZK: Sázka na posílení koruny, ČNB intervenovat nebude Short EUR/CZK: Sázka na posílení koruny, ČNB intervenovat nebude

Česká koruna po prezidentských volbách a po pondělním vyjádření viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka o možnosti intervencí oslabila až ke 25,70 EUR/CZK. Tyto hodnoty jsou zhruba o 1,5 CZK slabší než námi odhadovaná fundamentální hodnota. Vzhledem k našemu očekávání dalšího makroekonomického vývoje a k tomu, že vnímáme vyjádření představitelů ČNB o možném úmyslném oslabení koruny spíše jako slovní intervence, si myslíme, že se koruna postupně vrátí pod 25,50 EUR/CZK a směrem ke 25,30 zhruba v pololetí.

Když se dva perou, třetí se směje aneb jak vydělat na měnových válkách Když se dva perou, třetí se směje aneb jak vydělat na měnových válkách

Úrokové sazby prakticky na nule, tištění nových peněz, rekapitalizace bank – to všechno již centrální banky zkusily, aby své země zachránily před druhým kolem ekonomické recese. Nyní se otevřeně mluví o manipulaci s kurzy měn, již na začátku krize v roce 2008 všichni odmítali. Zvítězí hamižnost nad rozumem a máme se obávat měnových válek?

Vrchol idiotství, že už neplatí zlatý standard Vrchol idiotství, že už neplatí zlatý standard

V 60. letech minulého století obhajoval ekonom Robert Triffin názor, že má globální peněžní systém založený na jedné rezervní měně zásadní vadu. Jednoduše řečeno, poptávka po rezervách v praxi vyvolává deficit běžného účtu obchodní bilance u emitující země. Nejzvláštnější na "Triffinově dilematu" je to, že lidé tato slova berou vážně ještě po půlstoletí.