Kašlete na dolar, kupujte zlato!

| Andrej Rády

Známý obchodník Chris Pia byl v roce 1988 21letým nováčkem u Moore Capital. Tehdy ho potkal na chodbě zakladatel tohoto velkého hedgeového fondu Louis Moore Bacon.

Piův monitor plný grafů udělal na Bacona dojem. Ten kluk věděl leccos o komoditách, vždyť posledních pět let dělal brigádu na COMEXu, zatímco jeho kamarádi roznášeli pití po barech.

Chris Pia

Bacon, kterému v té době Shearson Lehman svěřila k obchodování 20 milionů dolarů, Piovi řekl, aby pro něj připravil stejně dobré grafy pro jeho obchody s tímto svěřeným kapitálem. A Pia tuto šanci, tedy pracovat s Baconem pro Shearson, bez váhání přijal.

Později vzal Bacon Piu s sebou přímo do Moore Capital. V dalších 18 letech Pia Baconovi pomohl vytvořit jeden z největších fondů, který spravuje přes 10 miliard dolarů. Podařilo se to především díky schopnosti firmy odhadnout změny v cenách komodit a měn. Jako portfolio manažer v Moore Capital dokázal Chris Pia mezi lety 1996 a 2008 zesedminásobit výnosy.

Po vlastní ose

V listopadu 2008 Pia odešel z Moore Capital, aby společně s Joem Niciforem, bývalým partnerem Baconova konkurenta Paul Tudor Jones, založil vlastní fond. A právě tehdy během prvního veřejného vystoupení řekl magazínu Fortune, jak dokázal v době úprku investorů z hedgeových fondů sehnat 800 milionů dolarů a o zkušenostech z práce s Baconem. V neposlední řadě dal zajímavé tipy, jak vydělat v rámci obchodování s dolarem, zlatem a ropou.

Chrisi Piovi je dnes 43 let. Z práce s Baconem si odnesl to, co je podle něj nejdůležitější – řízení rizika. "Louis mě naučil, jak prodávat, když jde celý trh proti vám, a také to, že se nikdy nesmíte nijak emocionálně vázat na své pozice na trhu."

Dnes Pia prodává cokoli, co klesne o více než 3 procenta, a to i kdyby veškerá fundamentální data nahrávala opačnému postupu. Tato strategie byla úspěšná pro jeho fond u Moore Capital v roce 2008, tedy v době, kdy mnohé hedgeové fondy padaly jako zralé hrušky.

Loni Pia pro Moore spravoval aktiva ve výši přes bilion dolarů. Mimochodem Baconovi se v té době také nevedlo špatně – vlastní ostrov poblíž Hamptons, loveckou chatu ve Skotsku a domy v Coloradu a na Bahamách.

  • 1
  • 2
reklama
reklama