Pikantní situace na USD/JPY

| Petr Klepetko

Během posledního měsíce minulého roku zaznamenaly prakticky všechny USD měnové páry velkou změnu. Příčinou začínají být obavy z chystaného zvyšování úrokových sazeb v USA.

Během roku 2009 byl, díky prakticky nulovým úrokovým sazbám, americký dolar hlavní měnou fundující carry trade (CT), z toho (mimo jiné) plynulo jeho silné oslabování. V tuto chvíli se zdá, že se carry trade začínají vracet domů a velké množství obchodníků již během prosince pro jistotu uzavřelo krátké pozice v dolaru a vyčkávají.

Pokud dojde ke zvyšování úrokových sazeb v USA (určitě k němu dojde, jde o to kdy) najde dolar pravděpodobně pevnou půdu pod nohama. Pokud přestane být Greenback (US dolar) měnou, jenž živí CT, vrátí se investoři ke měně, která byla po dlouhá léta hlavním zdrojem peněz pro CT. Ano, je to japonský jen!

Japonský jen v posledních několika letech k dolaru poměrně razantně posiluje, nemyslím si, že se tento trend změní, ale jistý prostor pro oslabení tu je. Některé zdroje uvádějí, že jen nebude během roku 2010 oslabovat pouze vlivem CT, ale také kvůli vysokému dluhu, který japonská ekonomika vykazuje.

Dalším faktorem mluvícím pro oslabování jenu je poměrně razantní stanovisko Bank of Japan (BOJ) k otázce inflace. Japonsko trpí dlouhodobě deflací, což vytváří tlaky na posilování jenu. V době, kdy většina centrálních bank ve vyspělých ekonomikách chystá stahování prakticky bezúročně zapůjčené likvidity, BOJ je připravena peníze do ekonomiky nalévat, aby se konečně po sedmi letech zbavila deflace. Za takovýchto okolností nelze čekat, že BOJ bude zvyšovat sazby, jako většina vyspělého světa. Navíc slabší jen by byl uvítán japonskými průmyslníky. Během roku 2009 totiž průmysl silně trpěl, jelikož největší obchodní partner (USA) přestal prakticky nakupovat a silný jen japonskou produkci ještě prodražoval.

Technický pohled

Z fundamentálního hlediska je situace jistě zajímavá, ale dokonce ještě poutavější je pohled technický.

Týdenní graf

USDJPY týdenní

Na týdenním grafu je vidět trend line (TL), podle níž obchoduje většina obchodníků, takže v tuto chvíli lze očekávat vysokou aktivitu. Buď se cena opět ponoří pod 90 jenů za dolar, nebo dojde k proražení TL, potom lze očekávat pohyb až k úrovním okolo 100 jenů za jeden americký dolar. Nicméně podle teorie Eliotových vln by jen měl dále posilovat a to až k úrovním okolo 80. Zde se střetává teorie Eliotových vln s fundamentálním pohledem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama