Americký dolar jako světová rezervní měna: Pevně v sedle

| Miroslav Koplík

Mezi hlavní světové rezervní měny patří americký dolar, který tvoří přibližně 63 % všech světových dolarových rezerv, následován eurem, které tvoří 27 %. Podíl ostatních měn nepřesahuje 5 %. V poslední době se objevují v médiích názory, že je pokles amerického dolaru nevyhnutelný a že bude brzy nahrazen čínským jüanem na pozici světové rezervní měny. Pokud k tomu dojde, tak za hezkých pár desítek let.

Největší devizové rezervy
Podíl zemí na světovém HDP

Volání po nové světové rezervní měně z úst čínských a ruských představitelů je vcelku pochopitelné, nelíbí se jim nadvláda dolaru ve světovém obchodu a znehodnocování čínských dolarových měnových rezerv.

Čína je totiž největším držitelem světových dolarových rezerv. Ekonomický vliv Číny roste, a tak se ozývají hlasy, že novou světovou rezervní měnou by měl být čínský jüan, který však dosud není volně směnitelný.

Čína už podle posledních statistik ekonomicky předstihla Japonsko. K tomu, aby předstihla nebo dohnala USA, je však ještě velmi daleko. Amerika je stále ještě největší ekonomická, vojenská a politická síla na světě.

Tomu, aby se jüan stal světovou rezervní měnou, brání několik věcí:

1. Jüan není volně směnitelný. To se dá napravit během několika málo let tím, že čínská vláda pomalu dovolí volnou směnitelnost jüanu a odpoutá jej od koše měn (ve kterém převažuje americký dolar).

Zde je potřeba připomenout, že Čína tím, že uvázala svou měnu pevně na dolar, profituje ze znehodnocování dolaru – její měna také znehodnocuje, a tím pádem má levné exporty. Což však nebude trvat do nekonečna, a až se jüan od dolaru odpoutá, tak tuto výhodu ztratí.

2. Ekonomika Číny ještě není dostatečně silná na to, aby se její měna stala celosvětovou rezervní měnou. To se během několika desetiletí může změnit díky rychlému růstu čínské ekonomiky.

3. Komunismus Čína je stále oficiálně komunistickou zemí, která zasahuje do ekonomiky a má pětileté plány.

4. USA vládnou světu vojensky. Výdaje na zbrojení jsou ve Spojených státech stále obrovské. Pokud by je Čína chtěla dohonit, musela by své výdaje na zbrojení přibližně zešestinásobit.

  • 1
  • 2
reklama
reklama