Měny: Když posílí čínský jüan

| Vladimír Hobza

února předvídal Jim O’Neil, hlavní ekonom z Goldman Sachs, že Čína dovolí posílit svou měnu až o 5 procent, aby zpomalila růst nejrychleji rostoucí světové ekonomiky. Jim O’Nеil možná jen tipuje, ale zdá se, že má slušný náhled na celou situaci.

Okamžitý dopad

Řekněme, že by k tomu skutečně došlo a v dohledné budoucnosti by Čína výrazně upravila hodnotu své měny k dolaru. Můžeme předpokládat 5 % - co by to znamenalo?

juan vs. dolar

Pokud se Čína rozhodne pro výrazný krok, znamená to, že mění svůj směr. V nedávné době se Čína rozhodla k utažení měnové politiky a jsou náznaky, že dochází k přehřátí ekonomiky, které se ani samotným Číňanům nelíbí. Umělé posílení měny by dalo za pravdu Chanosovi, který věří, že v Číně je investiční bublina.

Z pohledu Číny, kde dochází k masivnímu budování infrastruktury, nemovitostí a měst, je rozhodně nejmíň oblíbeným krokem posílit měnu a utáhnout monetární politiku. Pokud argumenty na zastavení ekonomických stimulů převažují nad jejich pokračováním, pak bude spousta nově pořízených vybavení a budov nyní nevyužita.

Dopad na jiné měny?

Pokud by čínský jüan skutečně posílil, došlo by k tomu ve velmi nevhodné době. Čínská měna je vázána na dolar, přitom dolar v posledních dvou měsících posílil o 10 procent vůči euru. Tím pádem by čínská měna posílila stejnou měrou i vůči eurozóně – dalšímu velkému trhu pro čínské exporty. Pokud jüan posílí vůči dolaru o 5 % a dolar zůstane na současných úrovních, pak by to představovalo 15% posílení vůči euru – za necelých 60 obchodních dní.

Při nezměněných okolnostech by byl celkový dopad velmi výhodný pro eurozónu i Brazílii, částečně výhodný pro USA a nevýhodný pro Čínu. Může to být určitá výhoda pro velké americké exportéry, ale jakékoliv výhody v cenách budou zajisté kompenzovány poklesem poptávky. Všichni Američané nakupující v Wal-Martu nebo Home Depotu pocítí vyšší ceny levného zboží importovaného z Číny.

Pokud se tak stane, pozornost se zaměří i na Hongkongský dolar. Trh bude čekat, že musí také posílit. I kdyby k tomu nedošlo, mohlo by dojít k přílivu spekulativního kapitálu na kurz HKD/USD, což by centrální banku k posílení donutilo.

Předpokládalo se, že Čína je globálním zdrojem růstu. I když ještě před měsícem byly takové předpoklady, bude je potřeba nyní revidovat a přehodnotit. Před rokem se mluvilo o raketovém růstu, nyní se Čína snaží utáhnout si opasek a její cesta nevypadá už tak snadně. Evropa je zahalena ve smutečním závoji. Celková situace se tak nejeví jako jeden velký růstový příběh.

  • 1
  • 2
reklama
reklama