Hedgové fondy masivně sázejí na propad eura

| Vladimír Hobza

Některé z velkých hedgových fondů přikročily k rekordní sázce proti euru. Celá akce, kterou hedgové fondy vymyslely při tzv. "idea dinner", připomíná obchodování na vrcholu americké finanční krize.

Jdeme na večeři

Tyto obří sázky vznikají na setkáních označovaných jako "idea dinner", neboli posezení vrcholových manažerů fondů u večeře. Minulý měsíc se na tohoto posezení zúčastnili dva titáni z SAC Capital Advisors LP a Soros Fund Management LLC.

Během večeře pořádané v jedné butikové investiční bance v soukromém domě na Manhattanu se podle lidí obeznámených se situací skupina hedgových manažerů shodla, že euro má tendenci spadnout na úroveň měnové parity (pozn. 1:1) k dolaru.

eurusd

Sázky na měny značí, že velcí finanční hráči našli vzácnou příležitost k obchodu na tržních výkyvech.

Euro, které v prosinci stálo 1,51 dolaru, se nyní obchoduje za 1,35 dolaru. Obchodníci využívají až dvacetinásobnou finanční páku, která znásobuje jejich zisky a ztráty.

Sledujte aktuální vývoj EUR/USD

Propad eura na úroveň 1 dolaru by znamenal "životní obchod". Když investor složí 5 milionů dolarů na obchod za 100 milionů, pak jen pětiprocentní pohyb ve správném směru zdvojnásobí hodnotu investice.

"Je to příležitost, jak vydělat spoustu peněz," říká Hans Hufschmid, původní zaměstnanec investiční banky Salomon Brothers, který nyní řídí GlobeOp Financial Services, administrátora hedgových fondů v New Yorku a Londýně.

Není možné určit přesný efekt medvědích sázek traderů, ale je zjevné, že pomohly k prodejnímu tlaku na měnu, a také pomohly dotlačit Evropskou unii k řešení otázky řeckého dluhu.

Na společných obchodech, které hedgové obchody dělají, není nic špatného, pokud to nevnímají regulátoři jako tajnou dohodu. Zatím regulátoři obchodování jako podvodné nevnímají.

Pomocí podobných setkání mohou hedgové fondy diskutovat podobné obchody, které byly kritizovány investory a bankéři v období finanční krize v roce 2008.

Tehdy velcí manažeři fondů stanovili, že osud Lehman Brothers a ostatních firem je chmurný a vsadili si tvrdě proti jejich cenným papírům, čímž akcelerovali jejich kolaps.

George Soros znovu v akci

Aaron Cowen, který přiměl skupinu k sázce proti euru, uvedl, že všechna možná řešení řeckého problému budou mít negativní dopad na společnou evropskou měnu.

George Soros

George Soros, spravující fond s 27 miliardami dolarů, minulý víkend veřejně varoval, že pokud si Evropská unie neupraví své finance, euro se může "rozpadnout".

Úředníci z řeckého ministerstva financí se k situaci odmítli vyjádřit. Mluvčí Evropské komise dodala, že Komise nekomentuje tržní fámy, a také že výkonný orgán EU pracuje na vytvoření nových pravidel pro zlepšení regulace a omezení rizik.

Jen málo obchodníků však očekává totální kolaps eura, tak jako se to stalo s britskou librou v roce 1992. Tehdy udělal Soros obchod, kterým údajně vydělal miliardu dolarů.

Prodejem liber dotlačil hodnotu tak nízko, že Velká Británie musela stáhnout svou měnu z evropského měnového mechanismu, čímž její hodnota ještě více klesla.

Euro je extrémně hluboký trh s denním objemem převyšujícím 1 bilion eur. Obchodní objem libry z roku 1992 se v porovnání s eurem jeví jako drobný trpaslík.

reklama
reklama