Morgan Stanley: Blíží se konec eura?

| Andrej Rády

Akcioví a dluhopisoví stratégové Morgan Stanley se řadí spíše mezi medvědy. Ekonomové stejné banky navíc aktuálně hovoří o postupném rozpadu jednotné evropské měny euro.

Řecký dluh

Podpora Řecku a uvolnění podmínek ze strany ECB krátkodobě řeší rizika ohledně řecké likvidity. Dlouhodobě však v Evropě přetrvává vysoké riziko insolvence. Podle Morgan Stanley poslední vývoj dokonce dlouhodobě ohrožuje existenci samotného eura.

Podpůrný balíček vytváří poměrně nebezpečný precedens pro další členy eurozóny – vždy totiž budou moci počítat s obdobnou pomocí, ať už budou hospodařit jakkoli. Tím se zvyšuje pravděpodobnost degenerace celé eurozóny na zónu fiskálního rozhazování, slabé měny a vyšších inflačních tlaků.

Další zemí, které hrozí fiskální krach, je Portugalsko

Taková situace by mohla vést země s větší cenovou stabilitou, jako například Německo, k úvaze, že jim bude lépe v jiné, menší měnové unii. A protože Maastrichtská smlouva neumožňuje vyloučit stávající členy eurozóny, Německo by muselo přijít s novou měnou a přestat používat euro.

Pomoc Řecku je samozřejmě v Německu velice nepopulární. Dohodnutý balíček se již stal terčem několika žalob. (zdroj: Telegraph) Podle Morgan Stanley tak možnost německého "útoku" na euro zdaleka není zanedbatelná.

  • 1
  • 2
reklama
reklama