Květnový otřes na trhu ovlivňuje výhled na světové měny

| John J. Hardy

Očekávané sazby centrálních bank se u všech zemí obecně snížily. Pokles očekávaných hodnot je logickým výsledkem náhlého otřesu na trhu z počátku května. Jaký je výhled hlavních světových měn po otřesech eura?

Výhled sazeb centrálních bank

Americký dolar

Americký dolar celý minulý měsíc razantně stoupal, maxim dosáhl po vypuknutí totální paniky ve čtvrtek 6. května. Tento růst představoval další významnou etapu dlouhotrvajícího býčího trendu dolaru. Obzvláště po prvních měsících roku, kdy se tato měna příliš nehýbala, však vzbuzoval stoupající trend spíš pochyby. Nicméně už před Černým čtvrtkem směřoval dolar raketově vzhůru hlavně vůči měnám rozvíjejících se trhů. Z dubnových minim se dostal se ziskem více než 10 % až na zmiňovaná čtvrteční maxima, než se poté trh opět usadil. To ukazuje, že obchodování dolaru vůči měnám rozvíjejících se trhů by mohlo být použito jako hlavní ukazatel síly dolaru vůči nejsilnějším komoditním měnám v rámci G-10.

Události minulého měsíce poukázaly na skutečnost, že USD překonává ostatní měny G-10 pouze v situaci jednoznačné averze k riziku dokonce, i když panuje značná nejistota ohledně amerického státního dluhu. Situace v Evropě nicméně odvrátila pozornost od tohoto problému a cena amerických CDS je zhruba na polovině britských či japonských, a dokonce níže než německé.

Naše prognóza pro USD odráží očekávání dalšího posílení této měny v průběhu roku. Vývoj v nejbližších měsících je však hůře předvídatelný, protože může nějakou chvíli trvat, než se býčí trh obrátí a než medvědi získají zjevnou převahu.

Sledujte aktuální vývoj kurzu EURUSD

"Májový sešup" byl možná jen varovným výstřelem pro ty, kdo věří v oživení. Rozhodně však odhalil křehkost tržních cen ze dne na den. Z krátkodobého až střednědobého hlediska (1 až 6 měsíců) si lze jen velmi obtížně představit jakýkoli nárůst chuti riskovat. Dokud zůstane otázka státního dluhu USA "zkázou na pozadí" a neprodere se do popředí, budou trhy s nulovým nebo nižším rizikem pravděpodobně znamenat upřednostňování nákupu USD při poklesech se silným růstovým potenciálem, kdykoli trhy přepadne nervozita.

Alternativní scénář: Alternativní scénář zde spočívá v tom, že rizikové trhy zcela smažou ztráty z počátku května a vyškrábou se na nová maxima cyklu po pádu Lehman Brothers.

Japonský jen

Po tlaku na klíčovou úroveň 95,00 z konce dubna a začátku května korigoval prominentní pár USDJPY směrem dolů a během paniky 6. května se úplně zřítil do propasti. Během několika dnů dobyl většinu ztracených pozic zpět. Mnohem zajímavější než posilování JPY během paniky však bylo jeho překvapivé oslabování v tržních podmínkách, které k této události vedly. Ochota riskovat od poloviny dubna zcela jednoznačně upadala a dluhopisy začaly významně růst, zatímco kurzy většiny párů s JPY se pohybovaly v úzkých pásmech nebo dokonce stoupaly. Takové chování měny není normální a vyžaduje si vysvětlení i přesto, že JPY nakonec ostatní trhy dohnal.

Pro oslabení JPY předtím, než se konečně jako bájný drak ze své letargie probral, existují dva možné důvody. Za prvé, zrod krize v podobě rizika státního bankrotu na periferii eurozóny nastolil otázku řešení státního zadlužení ve všech zemích. Japonsko, které je z hlediska procentuálního poměru k HDP nejzadluženější zemí světa (přes 200 %), proto ztrácí veškerou důvěryhodnost. Investoři se mu možná z tohoto důvodu v době vrcholení řecké dluhové krize vyhýbali. Pokud jako měřítko použijeme ceny CDS (které rostou s tím, jak roste vnímané riziko platební neschopnosti státu), ceny japonských CDS opravdu zamířily vzhůru rychleji než v případě USA.

Nepřekročily sice úrovně, kterých dosahovaly poslední rok, ale zájem o tuto problematiku byl tentokrát zřejmě mnohem intenzivnější. Sekundárním důvodem oslabení JPY byla možná rostoucí nervozita trhu ohledně situace v Číně, kde se úřady snaží zpřísnit úvěrovou politiku a vypořádat se s bublinou realitních aktiv a přehřívající se ekonomikou obecně. Tento vliv však byl v celém spektru faktorů asi tím nejméně významným.

Sledujte aktuální vývoj kurzu USDJPY

Po vzestupu JPY v důsledku nižších výnosů a volatilnějšího akciového trhu, je otázkou, zda se vrátíme do starých kolejí oceňování JPY nebo zda bude problematika státního dluhu této měně ztrpčovat život i nadále.

Předpokládáme, že okamžik konfrontace démonů státního dluhu leží na časové ose někde v mlhách za horizontem naší 12 měsíční předpovědi. Pokud se do popředí znovu dostane averze vůči riziku a pokud výnosy dluhopisů zůstanou pod pokličkou, očekáváme, že JPY bude relativně stabilní.

Prognóza pro následujících 12 měsíců vychází ze základního předpokladu, že japonská byrokracie neprosadí žádné zásadní politické změny a že stanovení směnného kurzu JPY bude z velké části ponecháno působení tržních sil. Je tu však významné riziko, že postupem času dojde u "japonského modelu" konečné deflace a nízkých sazeb k paradigmatickému posunu. Japonsko je zatíženo největším dluhovým břemenem na světě, což je možné jen díky jeho šetrnému a spořivému obyvatelstvu. Demografický vývoj však jde proti udržitelnosti sil, které umožnily, aby se veřejný dluh Japonska vyšplhal na tíživých více než 200 % HDP, jak je tomu dnes. Buď bude nutné nechat celý systém zkolabovat na základě působení tržních sil, nebo se japonská byrokracie bude muset odhodlat k devalvaci JPY monetizací dluhu nebo jinými prostředky, což je myšlenka, která si již ve vládnoucí Demokratické straně našla své zastánce. Z dlouhodobého hlediska nevyznívá pro JPY příznivě žádný ze scénářů. Otázkou je, zda "z dlouhodobého hlediska" v tomto případě znamená příští či přespříští rok, nebo dobu za pět či více let. Prozatím by nás zajímalo, zda nedávnou rozpolcenost chování JPY přičítat jistému vnímání devalvace jako Damoklova meče visícího nad touto měnou.

Alternativní scénář: Základní alternativní scénář by předpokládal slabší JPY, než jaký v blízké budoucnosti očekáváme, obzvláště pokud se úrokové míry v krátkodobém výhledu přidají k rizikovému apetitu a zamíří také vzhůru.

  • 1
  • 2
reklama
reklama