Švýcarský frank: Německá marka pro další dekádu

| Andrej Rády

Podle Mansoora Mohi-uddina, forexového stratéga UBS, bude jedním z nejdůležitějších trendů na měnovém trhu v příštích deseti letech rostoucí využití švýcarského franku jako náhrady za neexistující německou marku.

Kurz švýcarského franku vůči euru

Podle Mohi-uddina bude švýcarský frank v příštích letech posilovat. To se jistě nelíbí Švýcarské národní bance, která již delší dobu intervenuje v neprospěch franku.

Proč se má měně v zemi alpského lyžování a proslulých hodinek dařit? Stratég UBS našel několik argumentů podporujících jeho tvrzení:

"Evropská krize odhalila různé trhliny měnové unie. Němci chtějí zpátky svoji marku. Zahraniční investoři prahnou po pevné alternativě k americkému dolaru. Ale rozpad eura není otázkou nejbližších let.

Frank je již dnes dobrou náhražkou pro německou ekonomiku. 20 procent švýcarského exportu míří právě do Německa. Němci přitom v rámci svého vývozu samy těží ze slabého eura, poptávka po importu ze Švýcarska se bude zvyšovat. To bude podporovat švýcarskou obchodní bilanci, a tím i sílu franku.

  • 1
  • 2
reklama
reklama