Centrální bankéři, pozor! Zlatý standard je tu!

| Milan Tomášek

V malajské provincii Kelantan vláda zavádí měnový systém založený na zlatě a stříbře. Měnový systém ve vyspělých zemích je přitom založen na papírových penězích, které jsou kryty dluhy. Vezmou si centrální bankéři příklad z této první vlaštovky?

Celkový objem dluhu v USA k HDP

Při pohledu na vývoj objemu dluhů v ekonomice ve vyspělých zemích zjišťujeme, že jejich množství v minulosti výrazně rostlo, především od 80. let minulého století. Umožnil to konec zlatého standardu na začátku 70. let, který mimo jiné sloužil jako přirozený prostředek ke "kontrole" množství dluhu v ekonomice.

Jeho odstranění znamenalo konec masové kontroly a přechod této moci do rukou vyvolených: centrální banky a vlády. Po desítkách let fungování systému tvorby a regulace nekrytých papírových peněz se nacházíme v těžko řešitelné situaci – tempo hospodářského růstu zpomaluje a objem dluhů k HDP dosahuje několikanásobku HDP.

Přes rekordně nízké krátkodobé sazby je hospodářské oživení nevyrovnané a křehké. Proto centrální banky přicházejí s novými netradičními nástroji včetně emise nových nekrytých peněz skrze nákupy cenných papírů na kapitálovém trhu.

Nacházíme se ve stavu, kdy přirozené síly v ekonomice tlačí na redukci dluhů, ovšem centrální banky včetně vlád jdou proti. Hlavním problémem je, že za desítky let se nahromadilo velké množství dluhu, který zvyšoval úroveň poptávky, a ta se promítala do růstu produkčních kapacit.

Koloběh se však otočil – objemu dluhu se rychle propadl a poté stabilizoval díky zásahům států a centrálních bank. Je zřejmé, že nastal čas repase bilancí všech subjektů – od firem, přes domácnosti až po stát. Tato očista nebude bezbolestná. Historie říká, že jde o dlouhý proces, který je spojen s nízkým růstem hospodářství (v tom lepším případě) a dezinflací.

Návrat zlatého standardu

Toto je ukázka systému, kde chybí přirozený "tlumič" budoucích šoků a který je dnes velmi nestabilní. Kdyby fungoval zlatý standard, tak jak má, tato rizika by se výrazně snížila.

  • 1
  • 2
reklama
reklama