5 důvodů investovat do čínského jüanu

| redakce

Čína má zájem, aby se její měna stala vyhledávanou pro investice a obchod. Pro sázku na jüan mluví také řada čistě investičních důvodů. Účet s čínskou měnou si mohou nově otevřít investoři v USA, a dokonce i čeští investoři se k jüanu mohou dostat přes burzovně obchodované fondy (ETF) relativně snadno.

juan bankovky

Otevírání přístupu cizincům k čínské měně pokračuje. Poté, co čínská vláda dovolila před rokem zakládat obchodní účty v jüanu v Hongkongu, mají také investoři ve Spojených státech možnost otevřít účet přímo v čínské národní měně.

Servis pro americké individuální klienty nabízí od poloviny ledna státem kontrolovaná Bank of China. Omezení je zatím dané 4 000 dolary na konverzi za jeden den.

"Čínská měna je pro investory velmi zajímavou sázkou," říká Brett Arends, redaktor časopisu Wall Street Journal.

Jüan patří podle Arendse mezi nekorelované investice. To znamená, že jeho pohyb není stejný jako u jiných investic, takže může investorům pomoci lépe diverzifikovat portfolio.

"Je velmi malá šance, že ze současných hodnot jüan oslabí, naopak - je velká šance, že posílí," doplňuje Brett Arends.

České akcie, komodity, jüan a Japonsko budou tvořit základ portfolia pro rok 2011

Jüan se dá také považovat za určitý typ dlouhodobého zajištění proti poklesu americké ekonomiky.

ETF a certifikáty na jüan

Pro ostatní investory se nabízí možnost vsadit na jüan pomocí burzovně obchodovaných fondů nebo investičních certifikátů. Za vhodný se dá považovat například Market Vectors Chinese Renminbi, který kopíruje vývoj čínské měny. Ten se dá koupit na burze AMEX v New Yorku.

Sofistikovanější investici představuje burzovně obchodovaný fond, který spekuluje na oslabení dolaru a současné posílení jüanu - ETFS Long CNY Short, který se obchoduje na londýnské burze.

  • 1
  • 2
reklama
reklama