Evropské banky se chystají na život po euru

| redakce

Některé evropské centrální banky začaly zvažovat plány pro případ rozpadu Evropské měnové unie. Centrální banky eurozóny přestaly tisknout vlastní peníze na přelomu tisíciletí, když vstoupilo do oběhu euro. Dnes podle zjištění Wall Street Journal znovu prověřují, zda by pro případ, že by opustily eurozónu, měly dostatečné kapacity na tištění vlastních peněz.

Rozpad eura

Nutnost dodatečné tiskařské kapacity pro "chrlení" staronových irských liber ověřovala prý Bank of Ireland. Pozadu nezůstaly ani centrální banky mimo eurozónu, které uvažují o změně referenční měny, na niž jsou jejich kurzy zavěšeny. Podle WSJ jde zatím jen o předběžné plány.

Před formálním uvedením eura v lednu roku 2002 trvalo plánování a příprava logistiky několik let. Šlo zejména o natištění nové měny a distribuci bankám a společnostem napříč kontinentem.

Rozpad měnového unie by způsobil v Evropě dramatický chaos. Jednotlivé státy by se musely rozhodnout, zda "opráší" staré měny a dokáží tisknout ohromná množství papírových peněz. Všechny úvěry a depozita by musela být směněna do staronových národních měn.

Jakou hodnotu by měly po rozpadu eurozóny nové národní měny?

Většina centrálních bank zemí eurozóny má jen omezenou kapacitu tisknout peníze. Zatímco ECB je zodpovědná za určení objemu bankovek, sama je netiskne. ECB pověřuje úkolem natisknout potřebné dodatečné množství bankovek různých hodnot centrální banky členských států. Některé, jako třeba Řecko a Irsko, mají pro tento účel vlastní tiskárny, jiné outsourcují soukromé firmy.

Požadavky na dodatečné bankovky se rok od roku liší, například Irsko loni natisklo pouze 127,5 milionu desetieurových bankovek. Letos bylo mezi 11 zeměmi, které měly za úkol natisknout 1,71 miliardy pětieurovek.

Podle zdroje irští úředníci probírali, zda by bylo v případě mimořádných okolností možné znovu zprovoznit staré tiskárny, nebo by bylo nutné zapojit soukromé společnosti. V irské centrální bance se zřejmě dějí věci, které by byly ještě před několika měsíci nepochopitelné. Mluvčí irské banky spekulace odmítla komentovat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama