Měny roku 2011: Chilské peso, brazilský reál a ruský rubl!

| Jan Traxler

Komoditní a asijské měny ukázaly loni relativní sílu. V poli poražených skončily africké a balkánské měny. Pro rok 2011 favorizuji chilské peso, brazilský reál a ruský rubl. Věřím také české koruně a polskému zlotému.

Asijské měny - ilustrační foto

Trend posilování komoditních měn by měl pokračovat. Logika je jednoduchá - čím dražší jsou komodity, tím více dolarů inkasují exportéři za prodané komodity. Ty pak musí směnit za svou domácí měnu, čímž zvyšují poptávku po měně a tlačí její kurz nahoru.

Stále větší roli bude hrát i monetární a fiskální politika států. Posilovat budou měny, kde vlády nebudou zvyšovat veřejný dluh a kde centrální banky budou uplatňovat restriktivní monetární politiku (zvyšovat úrokové sazby, zvyšovat povinné bankovní rezervy apod.).

Mými favority pro rok 2011 jsou chilské peso, brazilský real a ruský rubl. Věřím však i české koruně a polskému zlotému.

Co se týče hlavních světových měn, dlouhodobě bude kupní síla všech klesat. Krátkodobě nás možná překvapí americký dolar relativní silou vůči euru, britské libře, švýcarskému franku i japonskému jenu, ale to je jen má osobní spekulace. U těchto měn je ve hře tolik proměnných, že se nedá seriózně odhadovat vývoj čitatele ani jmenovatele, natož jejich vzájemného vztahu.

Celý článek včetně zhodnocení loňského roku najdete na serveru Finmag.cz

reklama
reklama