Americkému dolaru již brzy odzvoní

| redakce

Po desetiletí sloužil americký dolar jako hlavní světová rezervní měna, ale v blízké době se bude muset o svou roli pravděpodobně začít dělit. Co nasvědčuje této změně a jaké dopady to bude mít pro světový obchod, samotné Spojené státy a investory po celém světě?

Podíl světových měn na Forexu - 2010

Když chce v současnosti například Jižní Korea, velkoobchodník s vínem, importovat Chilský cabernet, musí korejský importér nejdříve nakoupit americké dolary (samozřejmě ne peseta), aby mohl zaplatit Chilskému exportérovi. Dolar je exkluzivním nástrojem pro měnové transakce mezi Chile a Koreou, navzdory faktu, že méně než 20 % obchodu s produkty obou zemí je s USA.

A Chile s Koreou nejsou žádná výjimka: celých 85 % celosvětových devizových transakcí představují obchody měnových párů, ve kterých figuruje americký dolar.

Obdobná statistika platí také pro celý mezinárodní obchod. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stanovuje ceny ropy v amerických dolarech. Dolar je měnou, ve které je denominována polovina mezinárodních dluhových cenných papírů a více než 60 % devizových rezerv centrálních bank a vlád.

Co je však ještě mnohem zajímavější, než to, že „doláče“ jsou zkrátka světové, je fakt, že vláda amerického dolaru se chýlí ke konci a v příštích deseti letech budeme svědky přesunu ke světu, v němž bude soutěžit o denominaci více měn.

Tento fenomén přinese důsledky nejen, co se týče stability směnných kurzů a finančních trhů, ale dopadne na Spojené státy, a to především na jejich schopnost financovat rozpočet a deficity běžného účtu.

reklama
reklama