Citi FX výhled: Koncem roku silnější koruna, slabší dolar

| redakce

Jakým směrem se budou vyvíjet hlavní světové měny v krátkodobém horizontu a kde mohou být na konci roku? Jak si povede vůči dolaru a euru česká koruna a co čeká měny rozvíjejících se ekonomik? Výhled na měnový trh Forex s přehledným komentářem z dílny analytiků Citibank.

Americký dolar

  • Z krátkodobého pohledu jsou možné zisky pro USD s ohledem na držené pozice, a možná i pro střednědobý výhled, pokud bude schválen nový HIA zákon v USA (repatriace zisků). V opačném případě budou zisky USD krátkodobé a čekáme pokračující slabost USD kvůli:

a) větším deficitům běžného účtu;

b) opětovným strukturálním přesunům rizikového kapitálu do mladých ekonomik;

c) pokračující diverzifikaci rezerv centrálních bank.

  • Více jestřábí ECB může pokračovat v kompenzování pokračujících obav kvůli fiskální krizi na periferii eurozóny, což by mohlo posunout EURUSD výše na 1.45 během 6-12 měsíců.

Střední a východní Evropa

  • Rovněž zde čekáme smíšené výsledky, přičemž ve střednědobém horizontu preferujeme polský zlotý (PLN) a tureckou liru (TRY) v porovnání s forwardy (následováno maďarským forintem (HUF) a českou korunou (CZK)). Forint (HUF) se nyní zdá více odolný vůči rizikové averzi díky vylepšené fiskální pozici a přebytku zahraničního obchodu. Ovšem střednědobý výhled zůstává pro forint výzvou. V krátkodobém horizontu vidíme silnější izraelský šekel (ILS) díky silným domácím fundamentům a ruský rubl (RUB) díky vyšším cenám ropy a sezónnímu faktoru (daňové platby); ovšem čekáme slabší hodnoty rublu ve druhé polovině roku.

Česká koruna

  • V krátkém období ji nadále čekáme slabší vůči € kvůli vyšší rizikové averzi a užšímu rozpětí úrokových sazeb vůči €. Ale dále čekáme posilování díky relativně silnému exportně taženému růstu, robustní fiskální politice a vyhlídce růstu sazeb o 0,5 procentního bodu a zpřísnění měnové politiky v roce 2011.

Citibank: FX výhled březen 2011
  • 1
  • 2
reklama
reklama