Dolar slábne. Jaké jsou dopady jeho propadu na investory?

| redakce

Hodnota dolaru byla dlouho považována za konstantní a fluktuace za nepodstatné. Dolar jakožto rezervní měna nebyl nikdy investory příliš zkoumán ve vztahu k ostatním měnám. Nyní však jeho hodnota povážlivě klesá a začínají si toho všímat samotní Američané, kteří s hrůzou zjišťují, že když chtějí svůj oblíbený hamburger v Londýně, musejí si připravit více drobných. Dolar už zkrátka není to, co býval.

tabulky

Investoři by se měli zaměřit na 5 faktorů souvisejících se znehodnocením dolaru, které budou mít vliv na jejich investice, ale i na světovou ekonomiku jako celek.

1. Rychlý pád dolaru

Jak poznamenal Warren Buffett, v průběhu celého jeho života hodnota dolaru spadla o 94 %. Pokles je to podstatný, ale připomeňme, že od roku 2002 do roku 2008 ztratil dolar plnou polovinu kupní síly.

Kolaps americké měny byl spuštěn nízkými sazbami Fedu a nepopulární americkou válkou v Iráku.

2. Dolar odráží konkurenceschopnost amerického zboží a služeb

Hodnota dolaru určuje, jaké množství a za jakou cenu jsou Spojené státy schopny vyvézt, a jak draho je na druhé straně vyjde import. MĚSÍČNÍ americký deficit platební bilance činí 45 miliard USD.

Američtí politici by sice raději viděli svou měnu silnou, ale na druhou stranu slabší dolar pomůže vytvářet nová pracovní místa díky zvyšující se konkurenceschopnosti amerických produktů v zahraničí. Ostatně i další státy hledají cestu z krize podobným způsobem, politika "ožebrač svého souseda" není nic jiného než to, že země drží svou měnu uměle podhodnocenou, aby podpořila export (Čína je v tomto oboru světovou jedničkou).

3. Dolar a inflace v USA

Jak podotýká Paul Volcker, bývalý šéf Fedu, inflace je krutou daní za vytvořená pracovní místa z titulu slabé měny. Oslabující dolar přispívá k růstu inflace od doby, kdy dřívější předseda Fedu Alan Greenspan začátkem nového milénia srazil úrokové sazby na 1 %.

Sazby Alana Greenspana nastartovaly bludný kruh zvyšování cen, nízkých výnosů dluhopisů a vyšší inflace.

V dolarech jsou účtovány hlavní komodity. Pokles hodnoty dolaru se tak musí zákonitě promítnout do růstu cen komodit. Ceny ropy, zlata, jídla a bydlení - všechny denominované v dolarech - tak jen následují trend.

  • 1
  • 2
reklama
reklama