Krize eurozóny a její dopady na Střední a Východní Evropu

| redakce

Nejistota kvůli evropské dluhové krizi se šíří i do regionu Střední a Východní Evropy. Polský zlotý a maďarský forint jsou na rekordních minimech ve vztahu ke švýcarskému franku. To ovšem platí i pro dolar a euro. Investoři se ke švýcarskému franku uchylují, neboť pro ně představuje "bezpečný přístav", jakým kdysi byla německá marka. To by však mohlo v Polsku a Maďarsku způsobit problémy, protože v obou zemích mají jednotlivci i firmy velké množství úvěrů v této měně.

Graf vývoje forintu a zlotého oproti švýcarskému franku

Od dubna, kdy evropská krize nabrala obrátky, zhodnotil švýcarský frank oproti euru o více než 13 %, oproti zlotému o 11 % a forintu o 12 %. Oslabení maďarské a polské měny není ani tak odrazem ekonomické výkonnosti, značí spíše obavy ze zatížení, které silný frank klade na spotřebitele a firmy v těchto zemích.

Výhodné hypotéky

V Maďarsku a Polsku má mnoho subjektů "otevřenou pozici" v této měně, neboť před rokem 2008 byly hypotéky denominované ve švýcarských francích velmi oblíbené díky svým nízkým úrokovým sazbám.

V Polsku je zhruba 53 % zatím nesplacených úvěrů ve francích. V Maďarsku je denominováno 64 % hypoték a 54 % korporátních úvěrů v zahraničních měnách, rovněž převážně ve švýcarských francích.

Dlužníci předpokládali opačný scénář. Očekávali, že lokální měny budou neustále k euru a franku posilovat díky konvergenčnímu procesu, tedy přibližování ekonomické úrovně nových zemí EU k vyspělým evropským ekonomikám.

Mnozí Poláci se dnes nestačí divit, jak se jim dluhy prodražují. Pokud si brali hypotéku například v roce 2005, měnový kurz byl pouze 2,55 zlotého za frank. Stejně tak Maďaři by se mohli dostat do vážných problémů, pokud by forint dlouhodobě oslaboval a držel se nad hodnotou 230 forintů za frank.

Aktuální vývoj měnového páru CHFPLN sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama