Čeká nás návrat zlatého standardu?

| redakce

Jelikož se oba pilíře světového měnového systému začínají postupně hroutit, blyštivý drahý kov opětovně nabyl svůj status záruky stability. Zlato překonává maxima a ani stříbro nezůstává pozadu. Na starém kontinentě sílí krize eurozóny, která se i přes záchranné snahy EU šíří do dalších zemí, a na druhé straně oceánu nepřestávají debatovat rozhádaní politici, neschopni se dohodnout na podobě zvýšení dluhového stropu.

Zlato a stříbro

Nad evropskými trhy stále visí otazník, jak se situace vyvine v dalších periferních ekonomikách eurozóny (zejména ve Španělsku a Itálii), které by už na záchranu byly příliš velké. Odhaduje se, že by v případě hrozby bankrotu takových zemí přežití eurozóny zajistila až pomoc ve výši 3,5 mld. eur.

Ratingové agentury nepřestávají hrozit předluženým ekonomikám včetně Spojených států snižováním ratingu. V případě USA je znepokojující především táhlé a bezvýsledné jednání o zvýšení dluhového stropu. Agentura Moody's připouští, že existuje sice malé, ale přesto stále rostoucí riziko, že světová velmoc během krátké doby zbankrotuje. Nemyslitelné se tak možná stane skutečností.

Další nákupy dluhopisů ve formě QE3 mohou vyhnat zlato až k hodnotě 5 000 USD za unci!

Příliv nových tváří do komise Fedu pravděpodobně nezmění nic na dosavadním směru americké monetární politiky, a to i přes značnou zlost investorů kvůli dopadům minulých kol kvantitativního uvolňování na znehodnocení dolaru.

Aby toho nebylo málo, na rozvíjejících se trzích v Asii preferují rovněž uvolněné měnové politiky. Mnohé země s negativními reálnými úrokovými sazbami tak vytlačují kapitál z bankovních depozit do "tvrdých aktiv" včetně zlata. "Akcelerující růst zlata nahání až hrůzu," tvrdí Peter Hambro, šéf britské společnosti Petropavlovsk zaměřující se čistě na investice do zlata.

Anketa: Bude zlato pokračovat v růstovém trendu?

Jedna z amerických bank se před časem vyjádřila, že pokud se QE3 (třetí kolo kvantitativního uvolňování) opravdu uskuteční, mohli bychom se vidět ceny zlata až kolem úrovně 5 000 USD za unci. Stříbro by se pohybovalo ve stejném trendu a mohlo by dosáhnout až na 1 000 USD za trojskou unci. Dolary by se kvůli rozsáhlému znehodnocení staly bezcennými papíry, za něž by nebylo možné skoro nic pořídit.

reklama
reklama