Citi FX výhled: Udrží se koruna jako nový bezpečný přístav?

| redakce

Jakým směrem se budou vyvíjet hlavní světové měny v krátkodobém horizontu a kde mohou být na konci roku? Jak si povede vůči dolaru a euru česká koruna a co čeká měny rozvíjejících se ekonomik? Výhled na měnový trh Forex s přehledným komentářem z dílny analytiků Citibank.

Americký dolar

  • Nedávný nárůst averze k riziku posílil USD vůči měnám z regionu LATAM a CEEMEA. Ale jeho ostatní vážené indexy - globální DXY a asijský ADXY - se významně nepohnuly. První odráží sílu EUR (asi ne přetrvávající), zatímco druhý odráží zrychlené posílení čínské měny CNY (kde by měl tento trend pokračovat). EURUSD v současnosti ovlivňuje:

a) fiskální krize eurozóny, která asi nenalezne brzkého řešení;

b) úrokový diferenciál poklesl a je méně podpůrný pro EUR a zároveň trhy spekulují o snížení úrokové sazby ECB, což historicky následně způsobilo posun EURUSD výše o 5-7 %;

c) centrální banky a národní fondy byly důležité pro podporu EUR, ale zrychlené posilování CNY zavdalo spekulacím, že může docházet k rychlejšímu tempu rebilancování u asijských ekonomik, tedy k pomalejšímu nárůstu jejich devizových rezerv a nižších nákupů EUR v budoucnosti.

  • Na druhou stranu laxní fiskální politika USA a možný QE3 jsou faktory pro slabší USD a rizika vůči naší predikci EURUSD na 1,37 během 12 měsíců nejsou zanedbatelná.

Střední a východní Evropa

  • Polský zlotý (PLN) ztrácel v poslední týdnech v rámci CEE3 nejvíce a je zde riziko dalšího oslabení, jelikož čekáme v Polsku další náznaky ekonomického zpomalení se všem negativními dopady na fiskální pozici v příštím roce, což by mohlo testovat EURPLN na 4,25. Ale čekáme, že při dalším oslabení PLN by autority vystupňovaly své intervenční snahy.

Česká koruna

  • Nedávno získala status regionálního přístavu bezpečí v prostředí vyšší rizikové averze. Ale zhoršující se výhled na růst a velmi nízké úrokové sazby budou asi limitovat její další posílení a naopak se domníváme, že uvidíme EURCZK výše na 24,9 během 0-3 měsíců a posléze pozvolné posílení koruny během 12 měsíců k 24,5, následovaných 23,2 během 2 let.

Měsíční FX predikce Citi
  • 1
  • 2
reklama
reklama