Anketa: Euro, koruna a dolar do konce roku a na jaře pohledem českých investičních profesionálů

| redakce

Kdo se v tom má vyznat? V Evropě pokračuje dluhová krize, která dopadá na ekonomický růst, ve Spojených státech centrální banka uvolňuje měnovou politiku, nejnižší možné sazby drží i ČNB. Jak na tom budou koruna a dolar vůči euru na konci roku a v prvním pololetí 2013? Zeptali jsme se českých investičních odborníků.

Anketa: Ľuboš Mokráš

Ľuboš Mokráš

Analytik, Česká spořitelna

Kurz EURUSD na konci roku vidíme na 1,30, v prvním pololetí 2013 pak lehce nad 1,30. Čekám problémy kolem fiskálního útesu a navýšení stropu zadlužení a s nimi související nervozitu na trhu a tlak proti dolaru. Zároveň předpokládáme relativní klid v EMU, tedy žádné výraznější zhoršení dluhové krize. Nemyslíme si ani, že bude prakticky využit program OMT nabízený ECB, i když by bylo dobré, aby se Španělsko s ECB dohodlo na podání žádosti o zásah v případě potřeby.

Naše aktuální predikce kurzu EURCZK je 25,10. Poslední vývoj, hlavně snížení sazeb ČNB a hrozeb intervencí, proto koruně výrazně zvýšily pravděpodobnost, že bude koruna spíše poněkud slabší než naše predikce. Nečekáme však nic dramatického, tedy oslabení přes 26,00. Nejpravděpodobnější je kolísání mezi 25,00 a 25,80. Zhoršení dluhové krize v EMU by mohlo přechodně dostat korunu přes 26,00 (nepočítáme s tím), na skutečně výrazné oslabení přes 28,00 by byla potřeba vážná systémová krize. S intervencemi ČNB nepočítáme, podle nás by mohla intervenovat, pokud by koruna výrazněji posílila (k 24,00, což je nepravděpodobné), nebo pokud by dále výrazně slábla česká ekonomika, hlavně spotřebitelská poptávka.

Miroslav Frayer

Miroslav Frayer

Analytik, Komerční banka

Vývoj globální ekonomiky a potažmo devizových kurzů by mělo ovlivňovat několik faktorů. Ve Spojených státech půjde bezesporu o fiskální opatření. Současná legislativa povede na konci roku ke zrušení několika fiskálních stimulů, které dosud podporovaly spotřebitelskou poptávku. Záležet tak bude především na americké vládě, aby prosadila taková opatření, která by dopad ukončení těch stávajících zjemnila. Pokud se tak nestane, povede tato restrikce k výraznému útlumu americké ekonomiky v příštím roce.

Na evropském kontinentu se především čeká na oficiální žádost Španělska o pomoc. Ta by totiž paradoxně mohla vést k uvolnění napětí na trzích. Velký otazník rovněž visí nad Řeckem, které chce požádat o dvouletý odklad plnění podmínek, za kterých jim byla poskytnuta finanční pomoc. Pro ekonomický vývoj pak bude důležité, zda v Německu, hlavním motoru eurozóny, dojde k výraznému zpomalení.

Pro další vývoj eura bude především důležitá obnova důvěry, kterou však nyní limitují zmíněné problémy ve Španělsku a Řecku. Dosavadní rozdílný hospodářský vývoj v USA a EMU nahrává rozhodně americkému dolaru. Nicméně i proti němu mluví několik faktorů – fiskální restrikce a další kolo kvantitativního uvolňování, které pravděpodobně bude oznámeno na začátku příštího roku. Celkově by kurz EURUSD měl v horizontu první poloviny příštího roku spíše korigovat pod hranici 1,25.

V nejbližším horizontu bude vývoj koruny ovlivněn především hrozbou intervencí ze strany centrální banky. Ta by je totiž mohla v období rekordně nízkých úrokových sazeb využít jako další nástroj své měnové politiky. Vidíme tak tlaky spíše na straně slabší koruny, přestože nelze vyloučit, že snaha některých spekulantů na trhu vyprovokovat centrální banku k akci by mohla vést k jejímu dočasnému posílení. Koruna by tak měla ve zbytku roku kolísat okolo hranice 25 korun za euro, v první polovině roku 2013 by pak mohla nepatrně zpevnit pod tuto hranici.

reklama
reklama