Česká koruna v roce 2013: Nepodceňujte Rockyho, i když mu nevěří ani jeho trenér z ČNB

| Miroslav Plojhar

Ekonomický výhled na rok 2013 není růžový. Půl Evropy se zmítá v hluboké krizi, druhá půlka je na hraně recese a doma vládne blbá nálada. Daňové zákony se mění tak rychle, že člověk někdy ani neví, jaké daně budou za měsíc. O některých problémech lze diskutovat, lze s nimi nesouhlasit, ale to je tak vše, co s nimi můžeme dělat. Neovlivníme další kolo evropské dluhové krize, výši sazeb DPH ani kurz koruny ode dneška za rok. Některé věci však ovlivnit můžeme, například při jakém kurzu za rok směníme příjmy z vývozu.

- Spekulovat na oslabení koruny můžeme buď jako londýnský hedgeový fond, který si otevře krátkou pozici v koruně, nebo jako český vývozce, který nezajišťuje exportní příjmy.

- Spekulace proti koruně vycházely, když koruna masivně posílila a všichni ji milovali, ale byly velice ztrátové, když koruna již nějaký čas oslabovala a všichni nad ní lámali hůl (podobně jako v současnosti).

- Nabízíme řešení, jak se plně (nebo částečně) zbavit spekulativní pozice proti koruně.

Nezajištění exportů = spekulace na oslabení koruny

Kurz budoucí směny exportních příjmů může zařadit do kolonky "prodiskutovat a nechat osudu" každý, kdo má i dostatečně vysoké výdaje na import (takzvané přirozené zajištění). V celé ekonomice to celkem platí, vývozy dosahují 66 % ekonomiky a dovozy 62 %, u jednotlivých firem je to však výjimka. Navíc, když něco neuděláme, je to stejné, jako kdybychom udělali něco jiného. Pokud má exportní firma budoucí příjmy z exportu 10 milionů eur a 5 milionů eur nákladů na import, a pokud nechá budoucí směnný kurz osudu, je to stejné, jako kdyby spekulovala s 5 miliony eur na oslabení koruny.

Dosud taková spekulace nebyla dobrou volbou. Od roku 2000 ušetřilo pravidelné zajišťování ročním měnovým forwardem v průměru 80 haléřů za rok. To je úspora, o kterou se dala předehnat konkurence, případně peníze na další expanzi podnikání. Průměrná úspora 80 haléřů za rok zahrnuje nejen roky skokového posílení, ale i období dočasného oslabení koruny, kdy se vyplatilo sedět se založenýma rukama.

Úspory ze zajištění koruny byly nejvyšší v letech, kdy posílení nebylo očekávané. Na konci 90. let byla koruna s oblibou označována jako měna odsouzená k velkému oslabení, nezvedne-li ČNB úrokové sazby. Tehdy si koruna vysloužila přezdívku Rocky – posilovala, i když jí nikdo nevěřil. Po první recesi minulé dekády (2003 až 2004) bylo všeobecným mottem, že koruna i ostatní středoevropské měny mají to nejlepší za sebou, takže posilovat nebudou. Zajištění proti silné koruně v těchto obdobích (a pak na začátku roku 2009) přineslo úspory v řádu 1 až 3 Kč ročně.

Naopak nejvíce se vyplatilo nezajišťovat exportní příjmy, tedy spekulovat na oslabení koruny, když koruna masivně posilovala a spekulanti ji milovali. V roce 2002 byla koruna miláčkem trhů a nebylo banky, která by neinzerovala sázky na korunu pod heslem přílivu privatizačních příjmů a odolné ekonomiky. Na konci roku 2007 se koruna stala opět miláčkem trhů (bezpečný přístav v době americké hypotéční krize). Entusiasmus na konci roku 2010 a v první půli roku 2011 nedosáhl úrovně z let 2002 a 2007 až 2008, ale motto bylo "ekonomika oživuje, ČNB bude zvyšovat sazby a je v období měnových válek jednou z nejméně aktivistických centrálních bank".

Jak fungovalo zajištění koruny ročním forwardem
  • 1
  • 2
reklama
reklama