10 důvodů, proč se pozice dolaru jako světové rezervní měny otřásá v základech

| redakce

Americký dolar byl v dějinách světové ekonomiky asi nejblíže statusu globální měny. Po několik desetiletí absolutně dominoval mezinárodnímu obchodu. Kromě toho, že dominantní postavení dolaru mělo obrovské výhody pro americký finanční systém a spotřebitele, dávalo také neobyčejný světový vliv americké vládě.

Hořící dolary

Dnes je denominováno v americkém dolaru zhruba 60 % světových měnových rezerv. Na obzoru se ovšem rýsují zásadní změny. Velké ekonomiky BRIC(S) uzavírají dohody, v nichž omezují dolar jako prostředek směny ve vzájemném obchodě. Ropné velmoci začínají opouštět petrodolarový systém, a dokonce i oficiální mezinárodní instituce vydávají v poslední době řadu reportů, v nichž chtějí nový světový měnový systém, kterému již nebude dominovat americký dolar.

Sečteno a podtrženo, nadvláda dolaru je ohrožena mnohem více, než si Američané dokáží představit. Přicházející reforma měnového systému může mít dalekosáhlé dopady i na ekonomiku Spojených států. Pokud se navíc bude potácet tak jako dosud, může se přechod na nový systém spustit ještě dříve, než predikují ekonomové.

Potřebu reformovat stávající systém odstartovala Čína, druhá největší ekonomika světa, která by podle současných projekcí měla předstihnout Spojené státy v roce 2016. Do roku 2040 bude dokonce podle některých ekonomů čínská ekonomika třikrát větší než ta americká. Pro africký kontinent je již dnes Čína nejdůležitějším obchodním partnerem. Zhruba 70 tisíc čínských společností využívá v zahraničních transakcích jüan. Proč by tedy měl nadále třímat žezlo krále světových měn americký dolar?

Co Čína opravdu chce? Co Čína opravdu chce? Vlivem ekonomické globalizace a přechodu k multipolárnímu rozložení světových sil bude Čína spolu s ostatními ...

Co mluví proti dolaru?

1. "Dvojka" s "trojkou" světového obchodu chtějí obchodovat především ve vlastních měnách

Před několika měsíci vyrukovaly Čína a Japonsko s dohodou, která ve vzájemném obchodě upřednostňuje přímou směnu jejich národních měn ve snaze snížit transakční náklady firmám a podpořit bilaterální obchodní vztahy.

2. BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a J.A.R.) budou ve vzájemném obchodě využívat národní měny

Pět nejvýznamnějších rozvíjejících se ekonomik uzavřelo dva nové pakty, které v obchodě v rámci BRIC umožní využívat úvěrové nástroje v lokálních měnách. Od kontraktů si země slibují lepší využití potenciálu vzájemného obchodu, který za posledních pět let vzrostl o 28 %.

reklama
reklama