Řecký odchod z eurozóny? Býčí signál pro všechny

| redakce

Řecký odchod z eurozóny se v současnosti zdá být výrazně pravděpodobnější než před pár měsíci, kdy bylo Řecko "zachráněno" schváleným druhým balíkem půjček. Podle UBS by případný odchod země z měnové unie stál každého řeka včetně důchodců a kojenců okolo 11 tisíc eur v prvním roce a zhruba 4 tisíce v letech následujících. Jde zhruba o polovinu HDP Řecka. Podle mnohých by ovšem řecký odchod z eurozóny pomohl společné evropské měně. Ta přitom během týdne spadla na několikaměsíční minima.

Řecko

Čemu fandí Němci?

Slabé euro pomáhá zemím eurozóny v jedné podstatné věci - jejich zboží je atraktivní pro zahraniční kupce, exportéři se tedy v tomto směru radují. To vyhovuje Německu, které v posledních měsících meziročně navyšuje vývozy třeba do Číny o desítky procent. Ale to je Německo.

Politická nejistota v Řecku na první pohled vzbuzuje obavy o osud eura. Jeho oslabení v posledních dnech je toho důkazem. Prozíraví investoři to však mohou vidět jinak. Dlouhodobě by odchod slabé země (nebo zemí) z unie euru pomohl.

"Je to hudba budoucnosti, ale nepochybně by to pomohlo těm, kdo by dokázali přežít ve složitých ekonomických podmínkách, které dluhová krize v Evropě vyvolala," potvrzuje dlouhodobý pozitivní dopad "silnější" eurozóny Jim O'Neill, šéf Goldman Sachs Asset Management.

Strach investorů z Řecka i nesouladu Německa s Francií roste Strach investorů z Řecka i nesouladu Německa s Francií roste Vůdce řecké radikální levice Alexis Cipras bude usilovat o domluvu se všemi "protiúspornými" stranami v ...

Německo po francouzských prezidentských volbách, které vyhrál socialista Hollande, odmítlo jakkoli revidovat platné evropské smlouvy, především takzvaný fiskální pakt. Ten země zavazuje k úsporám a snížením deficitů. Holande ovšem alespoň vyvolal debatu o podpoře ekonomického růstu.

Recese v Evropě

Ten je ve většině evropských zemí v současnosti záporný, navíc indexy nákupních manažerů signalizují, že se Evropa může "těšit" na další měsíce poklesu ekonomické aktivity. Nic na tom zřejmě nezmění ani současná solidní výkonnost německého průmyslu.

Evropa v recesi: Ani Německo v dubnu neudrželo vztyčený prapor Evropa v recesi: Ani Německo v dubnu neudrželo vztyčený prapor Indexy nákupních manažerů v Evropě ukazují, že byl duben opravdu hodně špatným měsícem. Klesaly napříč ...

Kancléřka Merkelová na jedné straně "pomáhá Evropě", německá ekonomika je stále na čele evropského pelotonu, ale musí také s obavami sledovat vývoj v dalších periferních zemích (bailout bank ve Španělsku, s tím částečně provázaný portugalský problém a další) a myslet na německé banky, které nejsou vůči krizi o moc odolnější než jejich kolegyně například ve Francii.

  • 1
  • 2
reklama
reklama