Rozpad eurozóny v číslech: Kolik by stály nové italské liry, španělské pesety a francouzské franky?

| redakce

Když Řekové ve volbách projevili nesouhlas s evropskou integrací směřující k fiskální unii s Německem v čele, měli by se obchodníci na forexu začít připravovat na znovuzavedení lokálních evropských měn. Odchod Řecka z eurozóny se po dvou letech ve smrtelných křečích (konečně) jeví jako velice pravděpodobné řešení.

Rozpad eura

Atéňané měli už před volbami jasno: "Všechny alternativy k vládním stranám jsou buď komunisté, radikálové, nebo úplní blázni. Pokud by měli získat podíl na moci, bude 6. květen v řecké historii zapsán jako dramatický mezník. Představa Bruselu a Německa, že země bude trpět, aby bankéři dostali zaplaceno, se po tomto datu radikálně změní."

Proroctví nejmenovaného obyvatele Atén se vyplnilo do puntíku. Strany hledají shodu složitě, pokud ji vůbec hledají, osud záchranných balíčků je bez nové vlády zpečetěn. Další volby jen stěží patovou situaci rozřeší, naopak se v nich nejspíše potvrdí, že Řekové preferují neřízený bankrot a odchod z unie před diktaturou z Bruselu, nehledě na dopady pro ně samotné i celou Evropu.

Konec eura: Jak spekulovat na vznik nových měn?

S největší pravděpodobností už drachma nebude tím, čím byla v roce vstupu Řecka do měnové unie (2001). Pro Řeky bude hlavně rozhodující její kurz k euru (bude v něm mít denominován státní dluh, pokud si nevyjedná s Trojkou a věřiteli konverzi). V době vstupu Řecka do eurozóny byl kurz fixní - 341 řeckých drachem k euru (EURGDR).

Očekávejme, že by byl kurz drachmy úplně volný. Po svém zavedení by okamžitě ztratila polovinu hodnoty k euru. Měnový pár EURGDR by se tak obchodoval kolem hodnoty 682.

Pokud by se EURUSD obchodoval za 1,300, byl by kurz drachmy k americkému dolaru 568. Drachma by sice vůči euru ztratila 50 % hodnoty, vůči dolaru však jen 37 %, což je důkaz toho, že je euro dnes oproti dolaru příliš silné.

Euro na klouzačce. A nejde jen o dluhovou krizi Euro na klouzačce. A nejde jen o dluhovou krizi Jedním z klíčových faktorů pro vývoj měnového kurzu je úrokový diferenciál, který vyjadřuje rozdíl mezi ...

reklama
reklama