Máte pod matrací eura? Tak běžte nakoupit koruny, "zbohatnete", volá vývoj EURCZK

| Miroslav Plojhar

Česká koruna nabrala v posledních týdnech opět jižní směr a vůči euru oslabuje. Vývoj páru EURCZK tak nabízí příležitost začít směňovat eura do korun, a to ze dvou hlavních důvodů.

1. Koruna zkorigovala více než 2/3 svého letošního posílení

Koruna oslabuje kvůli vlně obnovené averze k riziku na globálních trzích. Další oslabení je v současné dynamice (či spíše panice) trhů snadno představitelné a nelze vyloučit brzké opětovné otestování hladiny 26,1 (nejslabší úroveň loňského roku).

Obrat zpět k posílení však může být stejně rychlý, protože globální trhy již dostaly "nálož" špatných zpráv – volby v Řecku i slabá makroekonomická data z Evropy, USA i Číny. Obrat mohou odstartovat buď lepší makroekonomická data ze světa, pozitivní události na politické scéně (Řecko, Francie), nebo slib a začátek další měnově-politické stimulace (LTRO3 od ECB, QE3 od Fedu).

2. Trh snese směnu více eur do korun bez velkého posunu kurzu

Momentum strategie (strategie, které kopírují trend) jsou nastavené ve směru RISK-OFF na globálních trzích (akcie, komodity, EM měny a výnosy amerických a německých dluhopisů dolů, americký dolar nahoru). V tomto prostředí jsou i momentum-strategie na středoevropských měnách nastavené na další oslabení. Případná směna eur do korun se setká s poptávkou momentum-strategií po eurech.

Dílčí informace o chování nespekulativních účastníků trhu ukazují na chuť prodávat eura na současných úrovních kurzu, avšak zatím ne ve velkých objemech. Vzhledem k rostoucím objemům exportů a přebytku obchodní bilance můžeme čekat rostoucí chuť exportérů prodávat své příjmy, oslabí-li dále koruna.

"Hledáme bezpečí!", křičí trhy "Hledáme bezpečí!", křičí trhy Výnosy 10letých německých státních dluhopisů poprvé v historii klesly pod 1,5 %. Poptávka po těchto ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama