6 scénářů vývoje eura po řeckých volbách

| redakce

Opakované volby v Řecku nemají podle průzkumů jasného favorita. Většina agentur mírně favorizuje levicovou stranu SYRIZA, která by mohla získat až 30 % hlasů. Nová demokracie, tedy největší "proevropská" strana, je však v těsném závěsu. Deutsche Bank sestavila 6 možných scénářů toho, jak by řecké volby mohly svými výsledky ovlivnit kurz eura a dolaru.

Řecko

Současný kurz kolem 1,25 USD za euro naznačuje, že v něm krajní rizika výsledků řeckých voleb nejsou zahrnuta. Trh se obává držet příliš mnoho krátkých pozic kvůli možnosti politického zásahu evropských autorit na obranu společné měny.

Deutsche Bank doporučuje po řeckých volbách počítat s 6 hlavními scénáři:

1. Proevropská koalice v čele s Novou demokracií dokáže udržet Řecko v eurozóně.

EURUSD: 1,25

Prodejní tlak na společnou měnu budou působit spíše španělské problémy.

2. Proevropská koalice v čele pravděpodobně s Novou demokracií dovede Řecko k odchodu z eurozóny, ale cestou, která rozšíří nákazu do dalších zemí jen v omezené míře.

EURUSD: 1,15

Toto riziko pochopitelně nehrozí jen bezprostředně po volbách. Evropské unii může nějakou dobu trvat, než vyhodnotí řecké vládní škrty jako nedostatečné pro plnění kritérií záchranných balíčků.

3. Proevropská koalice v čele pravděpodobně s Novou demokracií dovede Řecko k odchodu z eurozóny se zpožděním, až ve chvíli, kdy Řecko nebude plnit požadavky Troiky.

EURUSD: 1,10

Ke globální světové nákaze dojde, ale v delším horizontu. Dopady na kurz eura lze v takovém případě jen těžko odhadovat, protože není jasné, k jakým krokům na podporu společné měny by se uchýlily evropské autority.

4. Protireformní vláda vedená SYRIZOU si vyjedná ústupky, aby Řecko v eurozóně zůstalo alespoň do konce roku 2012.

EURUSD: Nejdříve 1,18, později 1,25

Trh nejdříve znejistí a EURUSD v prvních týdnech klesne na zhruba 1,18. Po ubezpečení, že se podařilo kompromis s EU skutečně vyjednat, posílí zpět na 1,25.

Grexit a jeho dopady na ekonomiky zemí střední a východní Evropy Grexit a jeho dopady na ekonomiky zemí střední a východní Evropy Řecko se s Polskem a Českou republikou nesetkává jen v základní skupině evropského fotbalového šampionátu. ...

reklama
reklama