Citi FX výhled: Ve střednědobém horizontu silný dolar a slabší rizikové měny

| redakce

Jakým směrem se budou vyvíjet hlavní světové měny v krátkodobém horizontu a kde mohou být na konci roku? Jak si povede vůči dolaru a euru česká koruna a co čeká měny rozvíjejících se ekonomik? Výhled na měnový trh Forex s přehledným komentářem z dílny analytiků Citibank.

Americký dolar

  • Síla amerického dolaru tváří tvář vyššímu apetitu po riziku a navzdory likvidaci pozic naznačuje sílu základních fundamentů. Proto lze očekávat další posílení dolaru ve střednědobém horizontu, jelikož za současnou silou USD nestojí pouze lepší riziková averze. Investoři navíc čekají lepší výkon americké ekonomiky (ačkoli pod svým trendem) ve srovnání s ostatními regiony. Dolar by tedy ve střednědobém horizontu mohl ještě posilovat, pokud tedy nedojde k pohromě americké hospodářské politiky.

Euro

  • Euro by mělo být ve střednědobém horizontu obecně slabší s ohledem na "Grexit", volatilní a širší rozpětí výnosů dluhopisů mezi jádrem a periferií eurozóny, slabší růst eurozóny, další snížení úrokové sazby ECB a dodatečné poskytnutí likvidity bankovnímu sektoru skrze LTRO. Rovněž je pravděpodobné, že dochází k menší diverzifikaci čínských devizových rezerv směrem k EUR, jelikož zpomaluje samotný růst čínských devizových rezerv kvůli menšímu přebytku běžného účtu (asi 1,5 % HDP v roce 2012).

  • Krátkodobě nejspíš uvidíme stabilizaci po nedávném poklesu kurzu EURUSD, který tak lze očekávat na 1,22 během 0 až 3 měsíců. V ročním horizontu (6 až 12 měsíců) může dojít k posílení USD vůči EUR na 1,15 a následnému návratu k 1,30 ve dvouletém horizontu.

FX výhled Citi
  • 1
  • 2
reklama
reklama