Proč a jak zajišťovat korunu v době, kdy centrální banky nenechají trhy na pokoji?

| Miroslav Plojhar

Kvantitativní uvolňování (QE) a jiné formy alternativního uvolnění měnové politiky jsou IN. Po americkém Fedu a ECB se přidalo i Japonsko, v dalších centrálních bankách o tom asi přemýšlejí. Co v českých luzích a hájích? Co může ČNB dělat dále, bude-li móda QE stále IN?

V kufříku možného náhradního střeliva jsou i devizové intervence k oslabení koruny. ČNB neintervenovala proti koruně od podzimu 2002, vynecháme-li pozdější slovní intervence, dohody s vládou o privatizačních příjmech a podobně.

Od dubna 2004 však běží program PRODEJŮ výnosů z DEVIZOVÝCH REZERV, aby ČNB omezila účetní ztrátu z držení devizových rezerv v době dlouhodobého posilování koruny. Když ČNB prodává výnosy z devizových rezerv, není to oficiální intervence na podporu koruny. Ale - bez ohledu na pojmenování - na trhu proběhnou prodeje eur (dolarů, liber atd.) a nákupy korun. Podle oficiálních statistik ČNB to dělá 80 až 90 milionů eur měsíčně. To jsou malé částky, aby to pohnulo i tak malým trhem, jako je trh české koruny. Jenže euro k euru, dolar k dolaru - a najednou vidíme (na grafu), že ČNB postupně na trhu prodala více eur (či jiných rezervních měn), než kolik nakoupila v intervencích v letech 1998 až 2002.

Devizové ne-klientské obchody ČNB

Bude ČNB intervenovat proti koruně a zabrání jejímu trendovému posilování?

ČNB si bude muset nejprve rozmyslet, zda chce FX proti koruně kupovat, nebo naopak prodávat. Osobně o intervencích proti koruně pochybuji, ale vyloučit se to rozhodně nedá.

Mám-li otevřený měnový risk na koruně, pak není až tak důležité meditovat, zda ČNB zkusí štěstí s devizovými intervencemi. Mnohem důležitější otázka zní: Můžu se na intervence spolehnout, že se kurz koruny už nebude hýbat proti mně? Nebude posilovat v případě exportérů, nebude oslabovat v případě importérů či cizoměnových dlužníků? Zde je odpověď jasná. NE, na intervence se není možno spolehnout!

A co když přece jen výstražné intervence proti koruně přijdou Risk devizových intervencí patří mezi důvody, zdaleka ne však hlavní, proč vidíme budoucí vývoj koruny asymetricky. Vnímáme vysokou pravděpodobnost (70 %) mírného posílení koruny (zhruba 24 EURCZK za rok) a nízkou pravděpodobnost (30 %) oslabení, které však může být masivní (skrze psychologickou hladinu 26,5 EURCZK).

Mírné posílení vychází z prognózy našich analytiků, že se evropská a česká ekonomika nějak prokouše skrze dnešní slabost a trendové posilování koruny bude pokračovat. Naproti tomu koruna asi výrazně oslabí, dojde-li na světových trzích k něčemu ošklivému (globální recese, tvrdé přistání v Číně, neřízený rozpad eura).

Kurz koruny na konci roku: ČNB vs. dlouhodobý trend Kurz koruny na konci roku: ČNB vs. dlouhodobý trend Na konci června atakoval kurz koruny hranici 26 korun za euro. Poté však začala koruna ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama