Když se dva perou, třetí se směje aneb jak vydělat na měnových válkách

| Tomáš Beránek

Úrokové sazby prakticky na nule, tištění nových peněz, rekapitalizace bank – to všechno již centrální banky zkusily, aby své země zachránily před druhým kolem ekonomické recese. Nyní se otevřeně mluví o manipulaci s kurzy měn, již na začátku krize v roce 2008 všichni odmítali. Zvítězí hamižnost nad rozumem a máme se obávat měnových válek?

Umělé oslabování měn je dle centrálních bank poslední možností, jak národním ekonomikám pomoci. Má to ale háček. Ne nadarmo se umělému podhodnocování měn přezdívá politika "ožebračování svého souseda". Oslabení měny sice podpoří export dané země, všechny ostatní ale znevýhodní. Růst jednoho je založen na stagnaci, ne-li úpadku druhého.

Pokud se některá z centrálních bank nakonec rozhodne pro manipulaci s kurzem své měny, na měnovém trhu nejspíše nezůstane kámen na kameni. Ostatní centrální banky v tom okamžiku sáhnou ke stejnému kroku a měnové války budou na světě. V nich zvítězí ten, kdo svou měnu znehodnotí nejvíce.

Japonský jen jde ve stopách britské libry

*Britům se od roku 2008 podařilo srazit kurz libry o čtvrtinu, aniž by si toho někdo výrazněji všiml. Raketové oslabení měny zažívá i Japonsko, jen oslabil vůči americkému dolaru za poslední půlrok zhruba o 15 % *(údaje k 25. lednu 2013 – pozn. red.). V reakci na oslabení jenu naopak výrazně posílila japonská burza, index Nikkei přidal za stejné období 29 %.

USD/JPY vs. Nikkei 225

Na řadě ČR, Švédsko a Švýcarsko?

ČNB v lednu opět prohlásila, že by mohla domácí ekonomiku podpořit devizovou intervencí. V principu se jedná o plán prodeje české měny za účelem oslabení devizového kurzu, tedy podpoření českého exportu.

Vedle ČNB na sebe v otázce možného oslabení měny upozornilo i Švédsko. Anders Borg, tamní ministr financí, prohlásil, že by si přál být svědkem oslabení švédské koruny.

Švýcarská centrální banka se nad kurzem franku zamýšlí již dlouho. Frank, považovaný za bezpečný přístav, v důsledku nejistoty vnesené na trh pádem Lehman Brothers výrazně posílil, a zasadil tak exportu tvrdou ránu. Prozatím Švýcaři alespoň pozastavili další posilování franku (hranice 1,20 EUR/CHF).

EUR/CHF

Bývalý šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker není spokojen ani s kurzem eura vůči americkému dolaru, o němž prohlásil, že je "nebezpečně vysoko". Juncker zároveň vyslovil obavy z možných snah USA stlačit dolů kurz dolaru, čímž by euro naopak posílilo.

  • 1
  • 2
reklama
reklama