Komentář ke zlatu: do 5 let může vyrůst na 1500 USD

| David Karsbøl

Centrální banky masivně půjčovaly zlato. Rusko a Čína nahrazují pomalu, ale jistě dolar. Na cenách akcií i zlata se dají vypozorovat 18leté cykly. Pro cenu zlata to vše znamená jenu věc: prostor pro růst tu je a to po celou další dekádu.

Cena zlata očištěná o inflaci

Zlato se vyšplhalo na nová historická maxima a mnoho pozorovatelů se ptá: jak vysoko ještě může jít? A co žene cenu? Technicky jsme v neznámé oblasti. Při pohledu na reálnou cenu zlata ale mám ještě velký kus cesty před sebou. Zlato ještě může zdražit o 80%, abychom se dostali na o inflaci očištěnou cenu z roku 1980.

Pokud zvažujeme pozici ve zlatě, je potřeba brát v úvahu následující:

Popularita zlata vede ke stále menšímu potenciálu v množství kupujících

Medvědi na ceně zlatu upozorňují na fakt, že americká populární finanční média se jen hemží reklamami na nákup zlata a zajištění proti různým druhům zhroucení a katastrof v čemkoliv, od amerického dolaru až po finanční systém a globální ekonomiku, proti teroristickým útokům a podobně.

Jiní zdůrazňují, že popularita poptávky po zlatě způsobila, že ETF fond na zlato, s tickerem (burzovním označením) GLD, je pátým největším držitelem zlata, pokud bychom ho brali jako stát. Proč by se měl stát světovou jedničkou nebo dvojkou, mi není jasné. Upřímně mi popularita zlata dělá spíš starosti, protože postupem času se bude množství dalších potenciálních kupujících stále zmenšovat.

Cena zlata a zásoby centrálních bank

Jak se chovají centrální banky?

Centrální banky vlastní zhruba 20% veškerého zlata. Pokud vynecháme šperky, je tento podíl ještě větší. Proto chování centrálních bank může mít větší dopad, než si mnozí myslí. Historie ukazuje následující souvislosti:

  1. Centrální banky nemají rády zlato. Může to totiž naznačovat, že něco dělají špatně (kdyby ho měli moc).

  2. Centrální banky se chovají procyklicky, pokud jde o trh se zlatem. Jak je vidět na grafu níže, z údajů Gold Council ohledně Oficiálních zlatých rezerv plyne, že centrální banky měly svůj podíl na zhoršujícím se medvědím trhu se zlatem v roce 1990-2002, kdy zlato prodávaly a nakupovaly během rally do roku 1973.

Navíc s ohledem na nedávné diskuze ohledně nahrazení amerického dolaru jako světové měny zlatem a eurem, se domnívám, že Rusko a Čína budou v akumulaci zlata pokračovat. Jsou připraveni postupně a v dlouhém období nahrazovat dolar. Protože zlato je kotováno v dolarech, měl by tento vývoj být pro zlato pozitivní.

reklama
reklama