Zlato a stříbro: Krátkodobý a střednědobý výhled

| Pavel Hála

Jak se může vyvíjet cena zlata a stříbra v nejbližších týdnech a měsících, a to včetně "alternativních scénářů"? Nekonvenční, ale zároveň sofistikovaný pohled od Pavla Hály, komoditního analytika a tradera.

Z krátkodobého hlediska (týdny, pár měsíců) očekávám růst ceny zlata, pravděpodobně až na $1200 za trojskou unci. Ale střednědobě bych byl opatrný - očekávám ještě jednu deflační vlnu podobnou té kterou jsme viděli v roce 2008 na podzim. Zasaženy budou především akcie, ale celková likvidace aktiv zřejmě zasáhne i zlato, i když v mnohem menší míře než akcie. K tomuto poklesu však dojde zřejmě nejdříve koncem roku, spíše však až příští rok. Otázkou samozřejmě je jak se bude chovat samotné zlato.

Když totiž mluvím o poklesu na akciích, tak pro zlato to může znamenat pouze zdravou korekci - tedy třeba pokles z $1300 na $1000. Jedna věc je totiž předvídat určitou událost na trhu a druhá je jak na to trh zareaguje - závisí hlavně na sentimentu a ten se dopředu velmi těžko odhaduje. Po případném poklesu však očekávám návrat k dlouhodobému růstu a k cenám, které se teď mohou jevit jako težko představitelné.

Krátkodobý vývoj zlata a stříba - růst

Technická analýza - zlato

Hlavním argumentem je technická analýza. Přikládám ji značný důraz, v krátkodobém horizontu je to dle mě nejlepší způsob jak predikovat cenu. Celou situaci a nejpravděpodobnější vývoj vidíte na následujícím grafu. Silné červené čáry jsou významné support a resistence, tenkou červenou je potencionální trendline, modrou je naznačen možný vývoj ceny.

Hlavním důvodem pro růst je proražení maxima z minulého roku a rezistence z letošního roku na podobné úrovni. To znamená potvrzení současného uptrendu. Jak jsem také naznačil, v nejbližších dnech by mohlo dojít k pullbacku (poklesu ceny) někam k $1020 - $1030 a následnému odrazu od supportu (podpory). K pullbacku samozřejmě dojít nemusí, ale cena to ráda dělá a mimo jiné tohle bývají ty nejlepší příležitosti pro krátkodobý spekulativní obchod.

Právě začíná americká výsledková sezóna v USA. A přes katastrofální situaci amerických bank si myslím, že by mohly ohlásit překvapivě dobré výsledky. A to opět díky kličkám v rozvahách. Hlavním důvodem by mohlo být hromadné upouštění od oceňování aktiv "mark-to-market" v minulých obdobích. V důsledku toho jsou i toxická a bezcenná aktiva oceněna prakticky dle libovůle banky (může na nich vykázat i zisk). To by posunulo akcie zase o kus výše a spolu s nimi většinu aktiv (včetně drahých kovů).

reklama
reklama