Komodity: Volná hotovost stále nahrává býkům

| Ole S. Hansen

Trh s komoditami pokračoval v několik měsíců trvajícím růstu, hnán zásobami likvidity, oslabujícím dolarem a pokračujícím optimismem na akciových trzích.

Index CRB, který se skládá z 19 nejvíce obchodovaných komodit, za uplynulý mědíc přidal 12%. Všechny složky vykázaly pozitivní růst a 6 komodit dokonce přidalo více jak 20%. Ropa byla zastoupena třemi futures kontrakty, zbývající tří místa připadly na pomerančový džus, pšenici a kukuřici.

Investoři hledají zajištění proti dalšímu oslabení dolaru v komoditách. Ve třetím čtvrtletí navýšili podle Bloombergu hedgové komoditní fondy aktiva pod správou o 7,3% na 60 miliard dolarů.

Ropa

Vývoj ceny ropy

Ropa v minulém týdnu dosáhla nových maxim a připsala si již čtvrtý růstový týden v řadě. Sektoru pomohlo hlavně zlepšující se ekonomické prostředí a klesající zásoby zemního plynu. I přes nedávné posílení se zemnímu plynu nepodařilo prorazit cenové rozpětí, v němž se obchoduje od června tohoto roku a katalyzátorem dalšího růstu bude jednak snižování zásob a jednak definitivní potvrzení rostoucí poptávky.

OPEC ve čtvrtek navrhl poněkud překvapivě možné zvýšení produkce na prosincovém zasedání. To ukazuje, že rychlost oživení je skutečně nečekaná.

Nabízí se otázka, jestli však oživení není příliš rychlé. Jedním z aspektů, který OPEC sleduje, je oslabování dolaru, neboť to bude nepochybně další příčinou růstu. To vede k zamyšlení na tím, nakolik cena může růst, aniž dojde k reálnému dopadu na poptávku. Není v ničím zájmu, aby se barel ropy prodával opět za 100 USD, zvláště v okamžiku, kdy oživení je skutečně křehké. Z vyjádření OPECu je zřejmé, že sdílí právě tento pohled.

Jak se může chovat cena ropy v následujících týdnech? Platný průlom ceny 75 USD spustil pokrývaní spekulací na pokles u investorů, kterým se dařilo přes letní měsíce obchodovat ropu v úzkém pásmu. Toto momentum technicky vedlo k dalším nákupům od fondů, které podle momenta investují a to vše pomohla ropě překonat hladinu 80 USD.

Nemyslíme, že by komodity měly před sebou pouze cestu vzhůru. Na ropě WTI Crude s prosincovým dodáním se tvoří nové pásmo s vrcholem mezi 85 a 90 USD. Na ceně 82,10 USD se nachází 100 denní klouzavý průměr. Tato rezistence zatím překonána nebyla a indikátor relativní síly – RSI Index – vykazuje na těchto úrovních silnou překoupenost. Pokles je limitovaný cenou 75 USD a porušení rostoucího trendu by znamenalo teprve obchodování pod úrovní 70 USD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama